Szukaj Pokaż menu

Trzech mężczyzn z Estonii wyciągnęło psa z lodowatej wody. Ale to nie był pies...

58 514  
368   35  
Rando Kartsepp, Robin Sillamäe i Erki Väli pracowali przy pogłębianiu koryta rzeki Parnu w Estonii, kiedy dojrzeli niedaleko tamy spanikowanego psa, który desperacko utrzymywał się na powierzchni lodowatej wody. Porzucili swoje obowiązki, utorowali drogę do przestraszonego zwierzęcia i uratowali je. Gdy już dotarli do brzegu, owinęli i wytarli psiaka ręcznikiem, a następnie wsadzili do samochodu i odwieźli go do weterynarza...

#1.

Te zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów XV

63 887  
303   17  
Czasami naprawdę wystarczy jedno zdjęcie, by opowiedzieć całą historię bez słów.

#1.

Na zdrowie – 7 ciekawostek o znanych i mniej znanych chorobach

41 769  
199   31  
Pochorować się może się zdarzyć każdemu. Żaden problem – pomijając tydzień niedogodności – gdy kończy się na zwykłym przeziębieniu…

#1. Kiła

Zanim zaczęto powszechnie stosować penicylinę, leczenie kiły wymagało znacznie większego poświęcenia. Do organizmu chorego wprowadzano krew… zainfekowaną malarią. Skutkowało to wywołaniem bardzo wysokiej gorączki, która niemal „od ręki” rozprawiała się z kiłą. Za opracowanie tej dość ekstremalnej, ale jak by nie patrzeć skutecznej metody, Nagrodę Nobla otrzymał austriacki lekarz dr Julius Wagner-Jauregg.

#2. FFI

1747862d1d250ab2.jpg

Wiele chorób zostało już zupełnie nieźle poznanych, a lekarze opracowali na nie skuteczne lekarstwa. Jest jednak jeszcze niemało takich, które dla nauki wciąż stanowią zagadkę. Zalicza się do nich FFI – śmiertelna bezsenność rodzinna – która jest nieuleczalna i zawsze prowadzi do rychłej śmierci cierpiącego. Objawia się szybko postępującą bezsennością, a przedłużający się brak snu wyczerpuje organizm pacjenta, doprowadzając do przemęczenia, halucynacji, demencji, a ostatecznie do jego zgonu.

#3. Choroba Alzheimera

17478638ac80ded3.jpg

Powszechna u osób starszych choroba Alzheimera u każdego przebiega w nieco inny sposób. Skutkuje to niestety tym, że jej poznanie jest mocno utrudnione, komplikując prace nad wynalezieniem terapii. Wspólnym mianownikiem Alzheimera jest jednak utrata pamięci – w większym stopniu tej odpowiedzialnej za przechowywanie faktów niż tej odpowiadającej za emocje. W efekcie często zdarza się, że cierpiący na Alzheimera po usłyszeniu negatywnej wiadomości szybko ją zapominają – jednak wywołane nią pogorszenie nastroju utrzymuje się przez dłuższy czas (choć chory nie zdaje już sobie sprawy z przyczyny tego stanu).

#4. Trądzik

17478649126ed494.jpg

Jedna z wątpliwych atrakcji bycia człowiekiem? Trądzik. Podczas gdy wiele chorób trapi – w różnych odmianach – także przedstawicieli innych spokrewnionych gatunków, wśród naczelnych jesteśmy jedynymi, których dotyka to schorzenie. Trądzik jest obecnie 8. najpowszechniejszą chorobą na świecie, a jego przypadki opisywali już faraonowie ponad 2 tysiące lat temu. Jeśli stanowi to jakiekolwiek pocieszenie, to przypadki trądziku zdarzają się też u niektórych kotów, psów czy koni.

#5. Cicha migrena

17478657820ca2e5.jpg

Migrena - wyjątkowo uciążliwy ból głowy – potrafi skutecznie uprzykrzyć życie ludziom w każdym wieku. Zdarzają się jednak tzw. ciche migreny, czyli „bóle głowy” pozbawione… bólu głowy. Nie są jednak pozbawione innych związanych z migreną atrakcji, przede wszystkim różnego rodzaju zaburzeń widzenia, w tym migających świateł, falujących linii przed oczami czy halucynacji.

#6. Żółta febra

17478661c3b3e236.jpg

Czy z choroby może wyniknąć coś dobrego? Zdarza się – chociaż nierzadko to, co dobre dla jednych, niekoniecznie jest równie pozytywne dla innych. Do Ameryki żółta febra zawędrowała na statkach, którymi przewożono przez ocean afrykańskich niewolników. Po dwustu latach ta sama choroba pomogła skończyć z niewolnictwem na Haiti – wybuch epidemii, którą Afrykańczycy znieśli bez większych strat, zdziesiątkował francuską armię, zmuszając Francuzów do wycofania się z wyspy i oddania jej w ręce dotychczasowych niewolników.

#7. Schizofrenia

1747867255230227.jpg

Schizofrenia to jedna z psychoz objawiających się zaburzonym postrzeganiem rzeczywistości. Zaczyna się zwykle we wczesnej dorosłości, jednak jej objawy mogą w znacznym stopniu różnić się zależnie od pacjenta, co utrudnia jej rozpoznanie. Istnieje jednak test, który pozwala wykryć schizofrenię z aż 98,3–procentowym prawdopodobieństwem. Jego przeprowadzenie polega na… prześledzeniu nieprawidłowości w ruchu gałek ocznych.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
199
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Te zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów XV
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Oczekiwania vs rzeczywistość VI
Przejdź do artykułu Ciekawostki i dodatkowe informacje z uniwersum Gwiezdnych wojen

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą