Szukaj Pokaż menu

Czasami życie jest po prostu wredne XV - skutki spotkania telefonu z piłą

75 480  
300   17  
W dzisiejszym odcinku zaskakujący gość w basenie, kłopoty drogowców oraz skutki jeżdżenia po dziurach z shake'iem w samochodzie.

#1.

7 ciekawostek na temat Argentyny

44 105  
162   22  
Europejczykom, którzy dotarli do Ameryki Południowej, wydawało się, że Argentyna pełna jest srebra. Stąd wzięła się jej nazwa - od argentum, łacińskiej nazwy tego metalu.

#1.

Chcesz w Polsce dobrze zjeść? Lepiej idź do więzienia niż szpitala - twierdzi NIK

53 479  
133   58  
Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała 20 szpitali rozsianych po całej Polsce. Sprawdzono też 13 stacji sanitarno-epidemiologicznych z sześciu województw. Sporządzany raport nie pozostawia złudzeń - już nawet przestępcy w więzieniu są lepiej dokarmiani.



W polskich szpitalach pracuje wielu znakomitych specjalistów, jednak nie w dziedzinie gotowania. Posiłki otrzymywane przez pacjentów są nieadekwatne do ich stanu zdrowia, a surowce zużywane do ich przygotowania posiadają wątpliwe wartości odżywcze. To tylko niektóre z wniosków wyciągniętych po dokładnej kontroli polskich placówek. W oczy razi też ilość soli, która znajduje się w potrawach podawanych chorym ludziom. Zdarzyły się przypadki, że było jej aż 374% normy!



Warzywa i owoce? Zapomnij. Polscy pacjenci zalewani są tłustymi przetworami, czerwonym mięsem, "suszonym hydrolizatem białka o smaku sera", pasztetami, parówkami i wędlinami, które z mięsem mają niewiele wspólnego. W naszych szpitalach najważniejsze jest to, by po zjedzeniu bolał brzuch i nie prosiło się o więcej. Królują ciężkostrawne, bogate w nasycone kwasy tłuszczowe wyroby, które fatalnie wpływają na stan zdrowia, a już na pewno nie pomagają w rekonwalescencji.



Niedobór składników odżywczych w podawanych posiłkach niesie ze sobą ryzyko pogorszenia stanu zdrowia pacjenta - alarmuje NIK. Może powodować niedokrwistość, odwapnienie czy niedotlenienie. Stwierdzono niedobór niemal każdego najważniejszego składnika istotnego dla zdrowia. Wapń, żelazo, magnez, witamina C, B1 czy E - więcej ich wchłoniemy w suplementach z apteki.



Ile kosztuje wyżywienie przeciętnego polskiego pacjenta? Posiłki w szpitalach finansowane są w ramach kontraktów z NFZ. I wiele wskazuje na to, że ktoś próbuje na nich zaoszczędzić. W latach 2015-17 koszt wyżywienia pacjenta oscylował na poziomie 9,55-17,99 zł. Co ciekawe koszt przygotowania przeciętnego posiłku to 3,70-8,46 zł.

Wniosek? Nie idź do szpitala, albo najedz się zawczasu.

Źródła: 1, 2
133
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek na temat Argentyny
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu Co tak naprawdę robią kobiety, gdy „idą się odświeżyć”
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Chciwy taksówkarz chciał urobić klienta na gruby hajs, ale nie przewidział jednego...
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Zrób sobie pozimowy test brzuszka!
Przejdź do artykułu 20 żartów o starzeniu się. Dla ludzi po trzydziestce

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą