Szukaj Pokaż menu

Za jednego iPhone’a X kupiłbyś dziesięć... choć i tak wybierzesz Apple

89 950  
112   208  
Nowy touchbar na klawiaturze komputera za dziesięć tys. złotych i dziwaczne wcięcie w ekranie telefonu za pięć - Apple nie ma litości dla swoich klientów, ale wierni wyznawcy jak co roku ustawiają się w kilometrowych kolejkach. To prawdziwy fenomen!

Pojechałem do RPA pracować w townships, czyli „slumsach” Kapsztadu. Część 1: Townships

57 069  
268   45  
Republika Południowej Afryki to kraj, gdzie kultura zachodnia zderza się z afrykańską w najbardziej nieoczekiwany sposób.

Ig Noble 2017 rozdane: czy koty są cieczą oraz muzyka dopochwowa

59 911  
211   29  
Na Uniwersytecie Harvarda po raz 27. przyznano Ig Noble, potocznie zwane antynoblami. Jak zawsze nagrodzono te osiągnięcia, które najpierw wywołują śmiech, a potem skłaniają do refleksji.

Ig Noble nie są już kojarzone z czymś negatywnym, wręcz przeciwnie, naukowcy z uśmiechem na twarzy przyjeżdżają na własny koszt i odbierają dyplomy. Nie zapominajmy też o nagrodzie pieniężnej - banknotu o wartości 10 bilionów dolarów... Zimbabwe. Jak szaleć, to szaleć. Laureatów podzielono na 10 kategorii.

#1. Medycyna


Nagrodę przyznano ekipie francuskich badaczy, którzy użyli zaawansowanego sprzętu do skanowania mózgu, aby sprawdzić, w jakim stopniu niektórzy ludzie są zniesmaczeni serem.

Czego ludzkość dowiedziała się z tych eksperymentów? Otóż u badanych, którym sery wyjątkowo nie posmakowały, bardziej aktywna okazywała się część przyśrodkowa i boczna gałki bladej oraz istota czarna jąder podstawnych. Cokolwiek to jest, należy to zganić, albowiem sery to dobro, zwłaszcza pleśniowe!

#2. Anatomia

Zwycięstwo przypadło Jamesowi Heathcote'owi, który na łamach "British Medical Journal" opublikował pracę, w której stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego starsi ludzie mają duże uszy.

Jak się okazało, uszy rosną nam przez całe życie - średnio o 0,22 mm na rok.

#3. Dynamika płynów


Zwyciężył Jiwon Han, który zagłębił się w dynamikę rozchlapywania kawy podczas spacerowania z kubkiem w ręku.

Prócz odkrycia nieznanych wcześniej częstotliwości rezonansów kawy, pan Jiwon dowiódł, że jeśli idziemy z kubkiem do tyłu, to rozchlapujemy mniej płynu.

#4. Ekonomia


W tym przypadku już sam tytuł pracy mówi wszystko: ”Nigdy nie uśmiechaj się do krokodyla: pobudzenie wywołane przez zwierzę intensyfikuje grę na automatach hazardowych”.

Badanie na turystach na australijskiej (a jakżeby inaczej) farmie krokodyli przeprowadzili Matthew Rockloff i Nancy Greer.

#5. Fizyka


Pamiętacie serię o kotach, dla których nie ma niewygodnych miejsc? Okazuje się, że tego typu artykuł zainspirował kogoś do rzetelnego sprawdzenia, czy koty w rzeczywistości nie są ciałem stałym i cieczą jednocześnie.

Laureat Marc-Antoine Fardin poruszył świat reologii, która zajmuje się badaniem zachowań ciał stałych i ich upodabnianiem się do cieczy. Próbował m.in. obliczyć dla kotów liczbę Debory, która służy do określania płynności substancji. Wyszło na to, że nie, koty nie są cieczą, aczkolwiek wykazują ciekawe właściwości dostosowywania się do otaczających przedmiotów.

#6. Ig Nobel pokojowy


Kojarzycie instrument o nazwie Didgeridoo? To taka długa drewniana trąbka australijskich Aborygenów. Okazuje się, że regularne granie na tym instrumencie pomaga w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego i chrapania.

Chodzi tutaj o technikę równoczesnego dmuchania powietrzem z ust i wciągania go do płuc przez nos, choć wydaje się ona niewykonalna. Wzmacnia mięśnie języka oraz górne drogi oddechowe, co pomaga w oddychaniu podczas snu.

Laureaci to Milo Puhan, Alex Suarez, Christian Lo Cascio, Alfred Zahn, Markus Heitz i Otto Braendli.

#7. Położnictwo


Nagrodzeni zostali Marisa López-Teijón, Álex García-Faura, Alberto Prats-Galino, i Luis Pallarés Aniorte.

Hiszpanie wykazali, że muzyka odgrywana we wnętrzu pochwy oddziałuje silniej na rozwijający się płód, niż grana na brzuchu matki. Dodamy jeszcze, że badania doprowadziły do powstania nowego wynalazku - głośnika dopochwowego Babypod.

#8. Procesy poznawcze

Mieliście kiedyś problem z odróżnieniem bliźniaków jednojajowych? Oczywiście, że tak, cóż za pytanie. Okazuje się jednak, że oni sami mają dokładnie taki sam problem z tym, żeby odróżnić się wzajemnie na zdjęciach.

To trochę lipa, bo jak sami autorzy zauważyli we wstępie swojej pracy, rozpoznawanie własnej twarzy jest niezwykle istotne dla budowania samoświadomości i poczucia tożsamości. Bliźniacy mają więc pod górkę. Nagroda trafiła do Włochów - Matteo Martini, Ilaria Bufalari, Maria Antonietta Stazi i Salvatore Maria Aglioti.

#9. Odżywianie


Teraz powieje grozą. Fernanda Ito, Enrico Bernard i Rodrigo Torres badali nietoperze z Parku Narodowego Catimbau w północno-wschodniej Brazylii i w odchodach osobników jednego gatunku znaleźli ślady ludzkiego DNA. Do tej pory sądzono, że nietoperze odżywiają się wyłącznie krwią ptaków. Witamy zatem w nowej erze wampiryzmu.

#10. Biologia

A tutaj nagrodę zgarnął japońsko-szwajcarski zespół. Kazunori Yoshizawa, Rodrigo Ferreira, Yoshitaka Kamimura i Charles Lienhard odkryli u owadów jaskiniowych... żeńskiego penisa i męską pochwę. I może na tym zakończmy...

Źródła: 1 | 2
211
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Pojechałem do RPA pracować w townships, czyli „slumsach” Kapsztadu. Część 1: Townships
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Jakie są konsekwencje zapijania alkoholu napojem energetyzującym
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Dlaczego czas płynie szybciej wraz z wiekiem
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Ile niezdrowego cukru zawierają dania, które regularnie spożywamy
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy DCCXXXIX
Przejdź do artykułu Kilka przerażających teorii opisujących naszą rzeczywistość

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą