Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Największe błędy popełnione przez wielkie korporacje

33 304  
272   136  
Firma działa prężnie, przynosi dochody, daje zatrudnienie tysiącom ludzi. I nagle wszystko się wali. Zazwyczaj przez błędne decyzje, zbytnią pewność siebie lub niechęć do zmian.

#1.

Działalność domu towarowego Sears opierała się praktycznie na sprzedaży katalogowej i wysyłce towarów do klientów. Mieli odpowiednią infrastrukturę i doświadczony personel, ale nie docenili potęgi internetu i nie rozwijali handlu w sieci.

#2.

Jeden z prezesów firmy Kodak powiedział kiedyś: „Całe to cyfrowe szaleństwo to tylko chwilowa moda, która wkrótce przeminie”. I w ten sposób Kodak z potentata i wizjonera zmienił się w dinozaura.

#3.

Twitter. Jego upadek ma miejsce tu i teraz, na naszych oczach. Kiedyś fajna platforma, teraz jest rujnowana przez nowego właściciela, który nie ma pojęcia o zarządzaniu.

#4.

Nie wiem, czy można to uznać za porażkę, ale Skype miał 10–15 lat przewagi nad konkurencją. A podczas pandemii wszyscy komunikowali się za pomocą Teamsów i Zooma, a nie Skype’a.

#5.

Najbardziej podoba mi się sytuacja, gdy firma A&W promowała burgera o wadze 1/3 funta, który miał konkurować ze słynnym ćwierćfunciakiem. Nie udało się im przyciągnąć klientów, ponieważ większość Amerykanów była pewna, że 1/3 funta to mniej mięsa niż 1/4 funta.

#6.

Australijska sieć DIY Bunnings przejęła brytyjską sieć Homebase. Przyszli z impetem, zwolnili cały zespół zarządzający i próbowali przerobić Homebase po swojemu. Pozbyli się franczyzy Habitat i Laury Ashley, sklepów rowerowych, wywalili rośliny i sekcje ogrodów i zastąpili to wszystko masą brzydkich, niedrogich elektronarzędzi. A co najważniejsze, wprowadzili ogromny – OGROMNY – wybór grilli, kuchni do gotowania na świeżym powietrzu i tym podobnych. W kraju, w którym nikt nie ma ogrodu większego niż parę metrów i gdzie przez 9 miesięcy w roku leje deszcz. Dosłownie jedną czwartą (bardzo dużej) powierzchni sklepu poświęcili przedmiotom, których absolutnie nikt nie chciał. Trwało to trzy lata, zanim sprzedali sieć za 1 funta specjalistom do spraw odzyskiwania handlu detalicznego i ponieśli stratę w wysokości 230 milionów funtów. Absolutnie epicka porażka.

#7.

Adidas i Puma tak bardzo skupiły się na rywalizacji, że nie zauważyły, gdy nowicjusz o nazwie Nike wyprzedził je i stał się numerem jeden na świecie.

#8.

Próba opanowania niemieckiego rynku przez Walmart. Amerykański gigant próbował na ślepo zawładnąć rynkiem. Niestety dla nich, w Niemczech jest zupełnie inna kultura zakupów i prawa pracownika. Walmart musiał pogodzić się z wielomilionowymi stratami i grzecznie zwinąć się z niemieckiego rynku.

#9.

Circuit City „tnie koszty”, zwalniając najbardziej doświadczonych sprzedawców. Sieć zbankrutowała w niecałe dwa lata.

#10.

BlackBerry. Mieli wszystko: świetne telefony, superbezpieczny system operacyjny i wierną bazę klientów. Przez wiele lat byli w pierwszej trójce na świecie. Niestety, nie chcieli dostosować się do zmian technologicznych i dziś już nikt o nich nie pamięta.
4

Oglądany: 33304x | Komentarzy: 136 | Okejek: 272 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało