Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Dwóch utalentowanych Holendrów

38 713  
363   55  
Dzisiaj pokażemy wam mega wielką zapiekankę, zrobimy sobie piknik w nietypowym miejscu oraz opowiemy o pewnej wielkiej choince...

#1. Zamrożone wozy strażackie podczas akcji gaśniczej w ujemnych temperaturach w Bostonie. Fotografia wykonana około 1920 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Stylowo ubrana para małżeńska i ich samochód, 1907 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Antysemickie graffiti na wystawie sklepu we Frankfurcie, 1938 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. 200 000 ludzi wyszło na ulice Glasgow, aby zobaczyć największą na świecie zapiekankę makaronową (ang. macaroni pie), mierzącą 30 m szerokości, 8 m wysokości i ważącą szacunkowo 3000 ton. Po tym wydarzeniu monstrualnych rozmiarów przysmak rozdano szkołom w całym Glasgow i okolicach, 1890 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Marco van Basten i młodziutki Patrick Kluivert, 1984 rok. Obaj byli wielkimi gwiazdami drużyny Ajax Amsterdam, obaj reprezentowali drużynę Holandii w piłce nożnej.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Na planie „Spider-Man 2” w 1980 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Piknik na autostradzie spowodowany kryzysem naftowym, 1973 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Pod koniec lat 60. XX wieku produkcja ropy naftowej nie była w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania na ten surowiec. Dodatkowo niezwykle sroga i mroźna zima w 1969/1970 roku doprowadziła do wyczerpania lokalnych zapasów ropy naftowej i gazu ziemnego. Napięta sytuacja na rynku ropy naftowej przerodziła się w kryzys, gdy arabskie państwa członkowskie OPEC zdecydowały się na wstrzymanie dostaw tego surowca do krajów popierających Izrael w wojnie z Egiptem (wojna Jom Kipur), w tym USA i kraje Europy Zachodniej. Decyzja ta, podjęta 17 października 1973 roku, miała na celu wyrażenie sprzeciwu wobec interwencji tych krajów w konflikcie oraz osiągnięcie większych zysków poprzez nowy mechanizm ustalania cen ropy naftowej.
Zmiany te spowodowały ogromne skoki cen ropy naftowej, które sięgnęły 600 procent. Kraje zależne od importu ropy naftowej, takie jak USA, Japonia i państwa Europy Zachodniej, najboleśniej odczuły skutki tego kryzysu. Był to koniec okresu beztroskiej konsumpcji taniego strategicznego surowca, jakim do tej pory była ropa naftowa.

#8. Ostra Brama, Wilno, 1939 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Shirley Temple przybywa do teatru na premierę „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków” w eskorcie dwóch z siedmiu krasnoludków, 1937 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” z 1937 roku to pierwszy amerykański film animowany produkcji Walta Disneya, który powstał na podstawie baśni opracowanej przez braci Grimm.
Choć film był reklamowany przez wytwórnię jako pierwszy pełnometrażowy film animowany w historii, to w rzeczywistości był pierwszą amerykańską produkcją tego typu. Pierwsze osiem powstało znacznie wcześniej w Argentynie.

#10. Walka na śnieżki na szkolnym podwórzu, Szwecja, 1901 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Sonny Barger, de facto przywódca Hell's Angels i założyciel jej oddziału w Oakland, w 1967 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Sonny Barger założył oddział Hell's Angels w Oakland w Kalifornii w 1957 roku, a już rok później został prezesem całej organizacji. Przez dekady istnienia Hell's Angels stało się symbolem amerykańskiej kontrkultury, choć kojarzeni byli głównie z licznymi konfliktami z prawem. Członkowie klubu byli zaangażowani w różne przestępstwa, w tym handel narkotykami, przynależność do gangu i porwania. Mimo to czasami współpracowali również z policją. Byli skłonni użyć przemocy nie tylko w konfliktach z innymi klubami motocyklowymi, ale także wobec antywojennych demonstracji, takich jak te w czasie wojny w Wietnamie.
W latach 50. XX wieku celem uformowania klubu Hell's Angels był entuzjazm do jazdy na motocyklach oraz życie pełne zabawy. W latach 60. klub stał się symbolem buntu i przeciwdziałania konwencjom społecznym. Jednak w latach 80. Hell's Angels ewoluowali w kierunku działalności przestępczej i byli uważani za gang.

#12. Święty Mikołaj (polski żołnierz Edward Wojtczak) i jego pomocniczka rozdają dzieciom prezenty. Bibbiena, Włochy, 6 grudnia 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Świętym Mikołajem był podchorąży Edward Wojtczak, a funkcję jego sań spełniał zwiadowczy pojazd pancerny M3/M5 Stuart Recce należący do 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” z 2 Warszawskiej Brygady Pancernej. Na pomysł zorganizowania tej niespodzianki wpadli sami polscy żołnierze 6. Pułku Pancernego, którzy to po ciężkich bojach toczonych pod Monte Cassino, po walkach o Ankonę i bitwie o miasto Piedimonte przebywali na odpoczynku w okolicach włoskiego miasteczka Bibbiena w Toskanii.
Pojazd, w którym jedzie Mikołaj, nosił bojowe imię „Lucyfer”.

#13. Pierwsza choinka na placu budowy Rockefeller Center, Nowy Jork, 1931 rok. Robotnicy przekazali pieniądze na choinkę, a ich rodziny udekorowały ją.

Kliknij i zobacz więcej!

30 listopada 2023 roku, mimo bardzo mroźnej pogody, na wydarzenie związane z rozświetleniem choinki w Rockefeller Center na Manhattanie ściągnęły tłumy nowojorczyków. Niektórzy czekali aż kilka godzin, zanim zapłonęło 50 tysięcy światełek na świerku norweskim o wysokości około 25 metrów, ważącym blisko 12 ton.
Bożonarodzeniowe drzewo (bo trudno tu mówić o drzewku...) przyozdabia na samym czubku 2,7-metrowa gwiazda Swarovskiego, pokryta 3 milionami kryształów.

#14. Pracownicy na rusztowaniach podczas renowacji Notre Dame, 1950 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Kościół św. Floriana na Pradze, 1932 rok

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku


Źródła: 1, 2, 3
1

Oglądany: 38713x | Komentarzy: 55 | Okejek: 363 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

10.05

09.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało