Szukaj Pokaż menu

Faktopedia CMXCIX - Jak uzyskano efekt śniegu w „Czarnoksiężniku z Oz”

88 527  
570   131  
Dziś, w 999 odcinku Faktopedii, najskuteczniejsza metoda wykrywania egzoplanet, obostrzenia dla kibiców, którzy pojadą na mistrzostwa w Katarze oraz jak uzyskano efekt śniegu w „Czarnoksiężniku z Oz”.

Reakcje na petycję Czechów w sprawie przejęcia Kaliningradu i uzyskaniu dostępu do morza

68 629  
432   36  
Cała ta akcja wygląda na wręcz absurdalną i taka w rzeczywistości jest. Niemniej jest to odpowiedź na absurd, jaki wydarzył się naprawdę. Ale po kolei.

Zatrzymane w kadrze CCCLXIII - Wolność, równość, sprawiedliwość

63 252  
522   59  
W dzisiejszym odcinku zobaczycie między innymi piękną matkę znanej wokalistki, szalonego wynalazcę o znaczącym nazwisku Hazard” oraz senatora Estesa Kefauvera z podejrzanym świerszczykiem w ręku...

#1. Pierwsza znana fotografia Stonehenge, 1875 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Coolio i Michelle Pfeiffer, 1995 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Coolio, czyli Artis Leon Ivey Jr zmarł 28 września 2022 roku w wieku 59 lat. Wokalista najbardziej znany był z utworu „Gangsta's Paradise”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Młodzi gniewni”.

#3. Radca Związkowy i Minister Spraw Zagranicznych Max Petitpierre kładzie kamień węgielny pod CERN, Szwajcaria, 1955 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN to ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należą dwadzieścia trzy państwa. Polska stała się pełnoprawnym członkiem CERN 1 lipca 1991 roku. Wcześniej, jako jedyny kraj zza Żelaznej Kurtyny, była obserwatorem.
CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata.

#4. Premier Indii Indira Gandhi dokonuje przeglądu indyjskich żołnierzy w Czerwonym Forcie po decydującym zwycięstwie w wojnie przeciwko Pakistanowi w 1971 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Therese Peltier, pierwsza kobieta, która pilotowała samolot, Turyn, 1908 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

8 lipca 1908 roku w Turynie Peltier jako pasażerka samolotu pokonała dystans około 200 metrów. Powszechnie uważa się, że była pierwszą pasażerką samolotu płci żeńskiej. Nauczyła się latać dwupłatowcem Voisin 1907 i wykonała kilka samodzielnych lotów, chociaż nigdy nie zdobyła licencji pilota. Po kilku sesjach treningowych, jako pierwsza kobieta w historii, odbyła samodzielny lot w miejscowości Issy-le-Moulineaux.

#6. Ormianie i Turcy spacerujący po ulicach z hasłami „Wolność, równość, sprawiedliwość” po rewolucji młodotureckiej, 1908.

Kliknij i zobacz więcej!

Rewolucja młodoturecka był to przewrót wojskowy w Imperium Osmańskim zorganizowany 3 lipca 1908 roku przez młodoturków. Celem była modernizacja zacofanego państwa, która miała je uchronić przed interwencją mocarstw zarówno ze strony Europy, jak i wschodu.
W wyniku rewolucji 24 lipca 1908 roku sułtan Abdülhamid II przywrócił liberalną konstytucję z 1876 roku. Następnie, stopniowo pozbawiany władzy, abdykował w kwietniu 1909 roku. Władzę po nim przejął Komitet Jedności i Postępu.

#7. Al Capone, słynny amerykański gangster, ze swoim synem Sonnym Capone w 1925 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Amerykańska Pierwsza Dama Pat Nixon chrzci pierwszego Boeinga 747, Międzynarodowy Port Lotniczy Washington Dulles, Wirginia, 1970 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Senator Estes Kefauver trzyma w ręku kopię magazynu Crime SuspenStories #22, którego okładka przedstawia mężczyznę z siekierą trzymającego rozczłonkowaną głowę kobiety. Polityk następnie zapytał redaktora EC Comics Williama Gainesa, czy taka okładka „jest w dobrym guście”, Nowy Jork, 21 kwietnia 1954 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Kiedy auta nie miały jeszcze klimatyzacji: zimne powietrze wtłaczane do samochodu w niektórych restauracjach drive-in, 1957 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej wykonuje hitlerowskie pozdrowienie w Londynie przed meczem z Anglią, 1935 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Na stadionie White Hart Lane Anglicy nie dali szans rywalom i wygrali 3:0.

#12. RMS Lusitania wypływający z Nowego Jorku w swoją ostatnią podróż, 1 maja 1915 roku. Sześć dni później brytyjski parowiec transatlantycki został zatopiony przez niemieckiego U-boota.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. 17-letni Pelé (z prawej) i jego kolega z Brazylii Zito (z lewej) w Szwecji przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 1958 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Próba skopiowania słynnego zdjęcia z ustawieniem flagi na Iwo Jimie, tym razem podczas wojny w Zatoce Perskiej, 1991 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Wynalazca Allyn Hazard testuje swój prototypowy kombinezon kosmiczny w kraterze na pustyni Mojave, 1962 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Lucia Zarate, fotografia pochodzi z okresu 1880-1890.

Kliknij i zobacz więcej!

Lucia została odnotowana w Księdze Rekordów Guinnessa jako najlżejsza osoba dorosła, u której dokonano pomiaru wagi ciała. W wieku 17 lat ważyła 2100 gramów.
Zárate cierpiała na rzadką chorobę określaną w terminologii medycznej jako MOPD II (osteodysplastyczna karłowatość pierwotna Majewskiego typu II), była też pierwszym udokumentowanym przypadkiem tego schorzenia. Wzrost i waga, które osiągnęła w pierwszym roku życia, nie uległy większym zmianom aż do jej śmierci. W dzieciństwie wraz z rodzicami przeniosła się do miasteczka Agostadero niedaleko Veracruz. W wieku 12 lat, w 1876 roku, wraz z rodziną przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęła występować publicznie.
W tym samym roku została zbadana przez lekarzy, którzy na podstawie analizy uzębienia potwierdzili, że Lucia nie może mieć mniej niż sześć lat. W tym czasie Zarate miała 51 cm wzrostu, a obwód jej łydki nie przekraczał 100 mm, ale zadziwiająco cieszyła się dobrym zdrowiem.
Oprócz ojczystego języka hiszpańskiego posługiwała się także w niewielkim stopniu angielskim. W 1881 roku udała się w podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie 26 lutego została przyjęta na audiencji przez królową Wiktorię.
Wraz z Francis Joseph Flynn występowała w amerykańskich cyrkach jako duet karlic „Fairy Sisters”.
Zimą 1890 roku pociąg wiozący trupę cyrkową do San Francisco uległ katastrofie w górach Sierra Nevada. Jadąca tym pociągiem Lucía Zárate zmarła wskutek hipotermii.

#17. Wesołe nastroje na planie filmu „Hobbit”, 2011 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Georgia Holt (matka Cher) pozuje obok swojego Forda Thunderbirda, 1957 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Marynarze przekazujący wiadomość za pomocą swoich fryzur u wybrzeży Normandii, czerwiec 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Wisława Szymborska w momencie gdy dowiedziała się, że otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, 3 października 1996 roku.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku
522
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Reakcje na petycję Czechów w sprawie przejęcia Kaliningradu i uzyskaniu dostępu do morza
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Zdjęcia, których nie zrozumiesz, jeśli jesteś za młody
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu 20 lekarzy, którzy mają genialne poczucie humoru
Przejdź do artykułu Każda rodzina ma jedną, bardzo dziwną zasadę - internauci postanowili podzielić się swoimi
Przejdź do artykułu Najlepsze memy z okazji sezonu grzewczego 2022/23, który już do nas zawitał
Przejdź do artykułu Wydawało się, że tego nie da się schrzanić

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą