Szukaj Pokaż menu

Nie tacy jak wszyscy: 22 zdjęcia wyjątkowych ludzi, którzy wyglądają jakby przybyli z innej planety

92 588  
469   61  
Podobno każda osoba ma co najmniej 7 bliźniaków, co po raz kolejny potwierdza obecność pewnego „szablonu”. Bywają jednak osoby o nieszablonowych cechach...

Bitwa o drewniane wiadro. Kto wygrał najgłupszą wojnę w historii?

28 877  
154   14  
W 1325 roku pomiędzy włoskimi miastami Bolonią i Modeną rozegrała się bitwa, w której zginęły tysiące ludzi. Przyczyną wojny była polityczna konfrontacja między zwolennikami cesarza niemieckiego i papieża. Powodem rozlewu krwi było zwykłe drewniane wiadro.

7 zdumiewających przepowiedni na temat przyszłości

55 872  
165   40  
Jak będzie wyglądała przyszłość? Nie wiemy. Możemy spekulować… a w swoich spekulacjach raz trafiać całkiem nieźle, raz zaś chybiać niemiłosiernie.

#1. Burek na baterie, czyli zwierzak, którego można wyłączyć

1935949b4a30bef1.jpg

Pomysł, że w przyszłości żywe zwierzęta domowe zostaną zastąpione podobnymi do nich z wyglądu robotami, nie jest nowy. To jedna z bardziej znanych wizji, która, póki co, zdecydowanie nie doczekała się realizacji. Szczekające lalki czy miauczące zabawki, jakie serwują działy z zabawkami w sklepach, to jednak nie to samo. Wbrew pozorom, wizja robotycznych zwierząt nie jest tak absurdalna, czego dowodzi raport naukowców z University of Portsmouth z 2020 roku.

Wskazują oni, że zwierzęta-roboty, na przykład wzorowane na MiRo-E, mogą sprawdzić się w terapii dzieci i młodzieży nawet lepiej niż prawdziwe, żywe zwierzęta. Różnice są nawet prozaiczne – chociażby robot nie wywoła u nikogo reakcji alergicznej, a ponieważ współczesna technika jest już bardzo zaawansowana, możliwe jest bardzo wierne odtworzenie zachowania zwierzęcia.

sciencedaily.com

#2. Komputery przyszłości będzie już można zmieścić w garażu

1935950530daddf2.jpg

Prognozowanie przyszłości, zwłaszcza w kwestiach postępu technologii, to zajęcie dla odważnych. Nawet śmiałe prognozy bywają boleśnie weryfikowane w niezwykle krótkim czasie. I tak w 1949 roku magazyn Popular Mechanics przepowiadał, że „komputery przyszłości mogą ważyć jakieś półtorej tony i posiadać zaledwie tysiąc lamp elektronowych”.

Mimo iż złośliwi wskazują, jak bardzo błędna co do szczegółów była ta prognoza, wszak dzisiejsze komputery bez mała mieszczą się w kieszeniach, to jednak nie sposób odmówić redaktorom PM słuszności co do tendencji. W chwili, kiedy pisali swoje słowa, typowe komputery ważyły 30 ton i posiadały po 18 tysięcy lamp. Przepowiednia skądinąd była więc słuszna – choć może z lekka niedoszacowana.

popularmechanics.com

#3. Przeprowadzka na Księżyc – tak czy nie

19359513a18b7ba3.jpg

Rok 1969, misja Apollo 11. Człowiek po raz pierwszy w historii stawia stopę na Księżycu. To przełomowe wydarzenie, które pokazuje ogromny postęp technologiczny… ale też wzbudza sporo kontrowersji. Nie chodzi tu o absurdalne teorie spiskowe, a bardziej o to, co tak naprawdę z owego lądowania wynikło – i dlaczego już od dłuższego czasu nikt się osobiście na Srebrnym Globie nie stawił. Główne powody są dwa. Po pierwsze, ogromne koszty. Po drugie, nie bardzo jest po co…

I choć od bardzo dawna spekuluje się o perspektywie zamieszkania na Księżycu, kiedy miejsce na Ziemi już się skończy lub zbyt silnie zdewastujemy „planetę matkę”, to w tych kwestiach nie wydarzyło się jak dotąd zupełnie nic. Owszem, spekuluje się – coraz częściej – o potencjalnych hotelach na Księżycu, w których bogacze mogliby spędzić kilka dni, jednak nic więcej. Paradoksalnie wręcz wizja zamieszkania przez człowieka na Księżycu wydaje się jeszcze bardziej odległa niż kilkadziesiąt lat temu.

bbc.com

#4. Koniec nieruchomości, przyszłość zagości w ruchomościach

1935952cb509e4e4.jpg

Miłośnicy literatury fantastycznonaukowej z całą pewnością kojarzą nazwisko Arthur C. Clarke. To brytyjski pisarz zmarły całkiem niedawno, w 2008 roku. Oprócz swojej twórczości, zasłynął także licznymi prognozami. Licznymi i – jak przystało na autora science fiction – mocno fantastycznymi. Nie do końca wiadomo też, jak mocno sam wierzył w swoje słowa. W każdym razie już w 1966 roku stwierdził, że w odległej przyszłości – a więc w 2001 roku – domy nie będą potrzebowały podłączenia do prądu czy wody. Nie będą potrzebowały nawet… kontaktu z ziemią.

Pisarz sugerował, że mogą po prostu unosić się w powietrzu – i przemieszczać w zależności od potrzeb ich mieszkańców. Niestety nie wiemy, jak miałoby to działać w praktyce – ale tak to już jest z większością fantastycznych wizji.

inverse.com

#5. Okrojenie alfabetu z niepotrzebnych liter

19359532bebe8985.jpg

W grudniu 1900 roku w magazynie The Ladies’ Home Journal o serię przepowiedni na kolejne stulecie pokusił się John E. Watkins Jr. Wiele z nich sprawdziło się – w mniejszym lub większym stopniu. Klimatyzacja, szybkie koleje, ćwiczenia fizyczne, zakupy w sieci (nie w internecie, rzecz jasna, a za pośrednictwem poczty pneumatycznej). Watkins sugerował też, że z alfabetu znikną litery C, X i Q, które „zostaną porzucone, bo są niepotrzebne”.

Przepowiadał, że zmieni się pisownia angielskiego (by była zgodna z wymową), a cały język ulegnie uproszczeniu. Watkins wskazywał też, że angielski będzie najczęściej używanym językiem na świecie. Za nim zaś uplasuje się rosyjski. I choć pewne szczegóły prognoz nie przetrwały próby czasu, to pamiętajmy, że spisane były ponad 120 lat temu.

personal.psu.edu

#6. Ostateczny koniec wojen wszelakich

1935954fea935046.jpg

Nie trzeba niestety nawet mocno się rozglądać, by przekonać się, że ta przepowiednia zakończyła się totalnym fiaskiem – a przecież nie została wypowiedziana przez byle fantastę. Przeciwnie, jej autorem jest noblista Guglielmo Marconi. Fizyk, konstruktor, jeden z pionierów przemysłu elektronicznego, radia… Otóż po sukcesach w przesyłaniu fal radiowych, jeszcze w 1912 roku, zapytano Marconiego, co – według niego – nowa technologia może oznaczać dla przyszłości wojen i konfliktów zbrojnych.

Marconi wyjaśnił wtedy, że radio „uczyni wojnę niemożliwą”. Tłumaczył, że skoro od tej pory ludzie będą mogli lepiej i łatwiej komunikować się ze sobą, wszelkie wojny stracą uzasadnienie. I aż przykro obserwować, jak bardzo niestety w tym wypadku się pomylił…

blog.oup.com

#7. Najbardziej palące problemy ludzkości, czyli… skończyć z myciem zębów

1935955746d72e57.jpg

Okazuje się, że wielu osobom na świecie bardzo doskwiera konieczność mycia zębów. Dla jednych rzecz oczywista, by nie powiedzieć – przyjemna, dla innych jawi się jako koszmar. Dlatego w 1988 roku wierzono, że prędzej czy później uda się z nią skończyć. Plan nie zakładał na szczęście całkowitego odrzucenia higieny, a rezygnację ze szczotkowania za sprawą płynu Denturinse, który miałby pozwalać na przepłukanie jamy ustnej z równym skutkiem, co w przypadku szorowania szczotką.

Autorzy prognozy zamieszczonej w Los Angeles Times szacowali, że wydarzy się to w ciągu ćwierć wieku – a więc w 2013. I od tego momentu trochę czasu zdążyło już minąć, a szczotki wciąż mają się dobrze (choć te zaczynają niekiedy przypominać małe roboty – więc może to TEN kierunek).

latimes.com
165
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Bitwa o drewniane wiadro. Kto wygrał najgłupszą wojnę w historii?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Kasjerki z Biedronki kontra urzędniczki
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą