Szukaj Pokaż menu

Faktopedia CMXV - Aktorka filmów dla dorosłych żałuje, że weszła w ten biznes

134 752  
517   170  
Dziś m.in. prowokacja w holenderskiej telewizji, absurdy PKP za czasów PRL-u oraz aktorka filmów dla dorosłych, która żałuje, że weszła w ten biznes.

Zaszczytna śmierć ku chwale bogom - spotkałem 500-letnie zwłoki inkaskiej dziewczynki

41 350  
186   49  
To było jak potężny cios kijem bejsbolowym w czaszkę. Inkaski szaman, który w tym wypadku pełnił też rolę kata, wykonał silny zamach i nawet przez moment się nie zawahał. Głowa małoletniej ofiary ceremonialnej egzekucji, ku chwale wielkich bóstw, gwałtownie odskoczyła pod wpływem uderzenia obuchem. Czaszka pękła niczym skorupka jajka, a jej wnętrze wypełniło się krwią. Skazana na śmierć dziewczynka nie bała się, nie błagała o litość ani nie płakała. Prawdopodobnie była tak pijana i nafaszerowana halucynogenami, że nawet nie zorientowała się, że jej żywot właśnie dobiegł końca…

Zatrzymane w kadrze CDXXIV - Słonie w walce to historia współczesna, nie tylko Hannibal

66 216  
437   54  
Dzisiejszą podróż w czasie rozpoczniemy na szalonej imprezie urodzinowej 32. prezydenta USA. Zobaczycie także skutki burzy śnieżnej z 1966 roku oraz dowiecie się, z czego robiono latawce w Niemczech w 1923 roku...

#1. Franklin Delano Roosevelt i jego urodzinowa impreza w togach, 1934 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Ofiary trzęsienia ziemi w Armenii, 1988 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Trzęsienie ziemi z 1988 roku nie było pierwszym tego typu kataklizmem, jednakże było zdecydowanie najbardziej tragicznym. Wcześniejsze, z 1899, 1920, 1926 i 1940 roku, nie niosły ze sobą tak wielu ofiar głównie z faktu, że w pierwszej połowie XX wieku region ten nie był jeszcze tak gęsto zaludniony.
Pierwszy wstrząs nastąpił 7 grudnia 1988 roku o godzinie 11.41. W tym czasie większość mieszkańców znajdowała się w swoich miejscach pracy, a w szkołach trwały zajęcia lekcyjne. Trzęsienie trwało czterdzieści sekund i miało magnitudę 6,8. W około trzy sekundy później w tym samym regionie doszło do kolejnego wstrząsu (magnituda: 5,8), który powiększył skalę zniszczeń.
Epicentrum pierwszego zdarzenia umiejscowiono w odległości około czterdziestu kilometrów na północ od miasta Leninakan, w górach Niskiego Kaukazu. Ognisko wibracji zlokalizowano dziesięć kilometrów pod powierzchnią ziemi. Zasięg niszczący trzęsienia objął obszar rozciągający się w promieniu osiemdziesięciu kilometrów od epicentrum.
Do 12 grudnia 1988 roku region nawiedziło 191 wstrząsów wtórnych. Najsilniejsze z nich miały magnitudy o wartości 5,0. Wstrząsy wtórne pojawiały się w regionie północnej Armenii jeszcze w końcu marca.
Oficjalne dane rządowe podają liczbę ofiar wynoszącą 25 tysięcy, liczbę rannych sięgającą 15 tysięcy, a liczbę pozbawionych dachu nad głową określając na 517 tysięcy Ormian.

#3. Muhammad Ali zmienia płyty w samochodzie, 1968 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Manifestacja Hindusek w sprawie legalizacji prostytucji, Indie, 2016 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Znakomici ludzie stojący za genialnym filmem. Przygotowanie planu do kręcenia filmu „Gwiezdne wojny”, 1977 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Susanna Hoffs z zespołu The Bangles, 1991 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Rekordowe opady śniegu w stanie Północna Dakota, 1966 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Największe opady śniegu w historii amerykańskiego stanu Północna Dakota miały miejsce od 2 do 4 marca 1966 roku. Podczas tej legendarnej zamieci, w całym stanie spadło średnio 75 centymetrów śniegu. W połączeniu z wiatrami, których prędkość dochodziła do 115 kilometrów na godzinę (w porywach nawet do 150 km na godzinę), w niektórych miejscach tworzące się zaspy śnieżne osiągały wysokość aż do 12 metrów. Widoczność na otwartej przestrzeni została zredukowana do zera przez 11 godzin z rzędu podczas burzy. 74 500 sztuk bydła zginęło podczas trzydniowej zamieci.
Ta epicka fotografia została wykonana właśnie po tej burzy. Przedstawia pracownika Departamentu Transportu, Billa Kocha, stojącego na zaspie obok czubka słupa linii energetycznej.

#8. Wojna w Chorwacji, 1991 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Protesty przeciwko obowiązkowym szczepieniom, Ontario, Kanada, 1919 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Kręgle jako dyscyplina pokazowa na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Projektant mody Pierre Cardin pozuje z modelkami ubranymi w jego futurystyczną wizję strojów pielęgniarskich w Paryżu we Francji w 1970 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Indyjski okręt marynarki wojennej INS Khukri zatopiony 9 grudnia 1971 roku przez pakistański okręt podwodny PNS Hangor.

Kliknij i zobacz więcej!

Jednostka INS Khukri była fregatą typu 14 (klasy Blackwood) należącą do Indyjskiej Marynarki Wojennej. Została zatopiona u wybrzeży Diu w stanie Gujarat w Indiach przez okręt podwodny marynarki pakistańskiej klasy Daphné 9 grudnia 1971 roku podczas wojny indyjsko-pakistańskiej.
W dniu wybuchu wojny między Indiami a Pakistanem, 3 grudnia 1971 roku, sprzęt radiowy indyjskiej marynarki wojennej zidentyfikował okręt podwodny czający się około 56 km na południowy zachód od portu Diu. Z portu wyruszyło kilka jednostek, aby zniszczyć okręt podwodny nieprzyjaciela.
PNS Hangor dostrzegł indyjską eskadrę wieczorem 9 grudnia. Khukri wciąż nie była świadoma obecności okrętu podwodnego i kontynuowała powolne poruszanie się stałym kursem. Było to związane z testowaniem ulepszonej wersji sonaru 170/174, która wymagała małej prędkości, aby zwiększyć wykrywalność. Pomimo iż poruszanie się z małą prędkością było złamaniem indyjskiej doktryny zwalczania okrętów podwodnych.
O 19:57 Hangor wystrzelił torpedę samonaprowadzającą, zbliżając się sonarem do INS Kirpan, ale torpeda nie wybuchła. Khukri zwiększył prędkość i skierował się w stronę pakistańskiego okrętu, który następnie wystrzelił drugą torpedę skierowaną właśnie w Khukri. Torpeda uderzyła okręt i eksplodowała pod zbiornikami z ropą.
Według pakistańskiego kapitana okrętu podwodnego, komandora Ahmeda Tasnima, statek zatonął w ciągu dwóch minut. Zginęło 18 oficerów i 176 marynarzy Indyjskiej Marynarki Wojennej. Był to pierwszy okręt wojenny zatopiony przez okręt podwodny od czasów II wojny światowej. INS Khukri pozostaje jedynym okrętem wojennym Indyjskiej Marynarki Wojennej po odzyskaniu niepodległości, który został zniszczony w wyniku działań wojennych.

#13. Bizantyjskie mury miasta Saloniki w Grecji (wtedy jeszcze część Imperium Osmańskiego). Fotografia zrobiona w 1863 roku przed ich ostatecznym zburzeniem w 1867 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Mieszkańcy Filadelfii patrzący na nową mapę Europy po I wojnie światowej. Zdjęcie zostało zrobione około listopada 1918 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Central Park w Nowym Jorku podczas Wielkiego Kryzysu, 1933 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Słonie wykorzystane w walce w wojsku syjamskim w 1875 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Niemiecka piechota na rowerach podczas I wojny światowej na froncie zachodnim, 1914 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Niemieccy chłopcy robią latawce z bezwartościowych pieniędzy, okres hiperinflacji, 1923 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Inflacja w niemieckiej gospodarce rozpoczęła swój wzrost już podczas I wojny światowej. Na przełomie lat 1919/1920 wzrost cen zaczął gwałtownie przyspieszać, jednak sytuacja ustabilizowała się na wiosnę 1920 roku. Latem 1921 roku inflacja ponownie nabrała przyspieszenia, by rok później – w 1922 roku – przerodzić się w hiperinflację.
Najwyższa miesięczna stopa hiperinflacji niemieckiej wyniosła 29 525,71%, co jest trzecim najwyższym wynikiem w historii po stopie hiperinflacji w Serbii (1992–1994) i na Węgrzech (1945–1946).

#19. Wewnątrzobozowe igrzyska dla jeńców wojennych, obóz Pyuktong, wojna koreańska, Korea, 1952 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Igrzyska dla jeńców wojennych odbyły się w dniach 15-27 listopada 1952 roku w chińskim obozie w Pyuktong w Korei. Chińczycy mieli nadzieję na uzyskanie ogólnoświatowego rozgłosu i chociaż niektórzy więźniowie odmówili udziału, wzięło w nich udział ponad 500 więźniów, którzy reprezentowali 11 narodowości. Zawodnicy rywalizowali w dyscyplinach: futbol amerykański, baseball, softball, koszykówka, siatkówka, lekkoatletyka, piłka nożna, gimnastyka i boks.
Dla więźniów była to okazja do spotkania z przyjaciółmi z innych obozów. Jeńcy mieli możliwość uczestniczyć także w rolach fotografów, spikerów, a nawet reporterów, którzy po każdym dniu zawodów publikowali biuletyn.
Pseudo igrzyska olimpijskie w 1952 roku miały na celu pokazać całemu światu, jak dobre warunki panują w komunistycznych obozach dla jeńców wojennych. Propagandyści chcieli w ten sposób skłonić innych żołnierzy do poddania się.

#20. Czołgi na ulicach Szczecina przed Stocznią Szczecińską, 14 grudnia 1981 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku

437
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zaszczytna śmierć ku chwale bogom - spotkałem 500-letnie zwłoki inkaskiej dziewczynki
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Stany Zjednoczone lat 50. na zdjęciach świetnie ukazujących ducha tej epoki
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu 20 najszczęśliwszych zdjęć na świecie. Poczujesz satysfakcję, gdy je zobaczysz
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Upiorne zdjęcia Czarnobyla sfotografowanego w podczerwieni
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 20 zdjęć, które wywołują dziwny niepokój II
Przejdź do artykułu Wielka Warszawska Bitwa Poduszkowa - relacja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą