Szukaj Pokaż menu

Faktopedia DCCCXIII - Ile jeszcze wytrzymają bloki z wielkiej płyty

134 428  
598   118  
Dziś m.in. ile jeszcze wytrzymają bloki z wielkiej płyty, ciekawe pokrewieństwo współzałożyciela Netflixa, najmniejsze sztuczne serce na świecie oraz dlaczego ludzik Michelin jest biały.

Historia 6 kultowych gadżetów z lat 90.

87 441  
268   77  
Lata 90. to jednak były dość dziwne czasy, szczególnie dla małoletniego ucznia polskiej podstawówki, który jeszcze niedawno bawił się szkaradnymi żołnierzykami z plastiku oraz pił wodę z saturatora. Dosłownie w ciągu kilku lat rynek zalany został modnymi gadżetami, a spragnione szpanerskich bajerów dzieciaki wręcz zachłysnęły się wynalazkami, o których poprzednie pokolenie nawet nie śniło.

Zatrzymane w kadrze CCCLXXIV - Zdjęcie wykonane na kilka chwil przed zabójstwem w Homlu

99 412  
474   107  
Joemonsterowy wehikuł czasu tym razem zabierze was do roku 1915, na deski teatru w szkole w Monchengladbach. Odwiedzimy także gmach Sądu Najwyższego Hrabstwa Los Angeles, w którym działo się dużo w 1995 roku. Na koniec przybliżymy wam sylwetkę Karla Denke, który dokonał żywota swego w 1924 roku.

#1. Dwóch młodych niemieckich żołnierzy uzbrojonych w indywidualną broń przeciwpancerną Panzerfaust i karabinki Mauser Kar98k maszeruje wzdłuż ulicy Bankowej w Lubaniu na Dolnym Śląsku, marzec 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Shirley Slade - pilotka sił powietrznych USA, 1943 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Widoczna na tej fotografii Shirley Slade była członkinią programu WASP (Women Airforce Service Pilots - organizacja Pilotek Pomocniczych Sił Powietrznych) w Stanach Zjednoczonych. "Osy" po wyczerpującym czteromiesięcznym szkoleniu stały się pierwszymi pilotkami amerykańskich samolotów wojskowych w historii. Do ich zadań należało transportowanie samolotów z USA do Europy, testowanie maszyn latających po ich naprawach, holowanie celów, które miały umożliwić artylerzystom trenowanie ostrzału z użyciem ciężkiej amunicji oraz pilotowanie maszyn z fabryk do baz wojskowych i punktów odlotów w całym kraju.
"Osy" nie miały żadnych praw wojskowych, nie przysługiwało im prawo do flagi na trumnie, a armia nie była zobowiązana do opłacenia pogrzebu. Część kobiet po zakończeniu działań wojennych w Europie musiała wracać do Stanów Zjednoczonych na swój koszt.
Akta kobiet z WASP przez lata pozostawały zapieczętowane, oznaczone jako tajne i niedostępne dla historyków.
1 lipca 2009 roku prezydent Barack Obama podpisał ustawę nagradzającą lotniczki WASP Złotym Medalem Kongresowym. Ceremonia odbyła się 10 maja 2010 roku w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Wzięło w niej udział 300 wciąż żyjących pilotek WASP.

#3. Joseph Goebbels w szkolnym teatrzyku w Mönchengladbach-Rheydt - gra rolę Köhne Finke w dramacie historycznym „Die Quitzows” Ernsta V. Wildenbrucha, 1915 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Północnokoreańscy jeńcy wojenni schwytani podczas bitwy pod Yongsang 2 września 1950 roku. Więźniowie są transportowani do obozu siedząc na masce jeepa, strzeżeni przez amerykańską piechotę.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Sprzedaż uliczna mrożonych ryb z beczek w Homlu, Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka, 1986 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Kobiety na stacji benzynowej myjące samochód Chrysler Royal z imponującą osłoną przed owadami, USA, 1957 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Kobiety z plemienia Padaung z wartownikiem Gwardii Grenadierów na największym placu defiladowym w centralnym Londynie, Horse Guard's Parade, 1935 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Kanadyjskie wojsko pozuje do fotografii z czołgiem Mark IV po zwycięskiej bitwie pod Amiens w sierpniu 1918 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Bitwa pod Amiens została stoczona w dniach 8-13 sierpnia 1918 roku na froncie zachodnim pomiędzy oddziałami niemieckimi a połączonymi siłami francuskimi, brytyjskimi, kanadyjskimi, australijskimi i amerykańskimi. Bitwa ta miała decydujące znaczenie dla przełamania frontu, powodzenia Ententy i w konsekwencji klęski Niemiec w wojnie. 8 sierpnia został nazwany "Czarnym Dniem Armii Niemieckiej", która pod dowództwem Ericha Ludendorffa doznała wielkich strat.

#9. Prezydent USA Ronald Reagan składa w radzieckiej telewizji życzenia noworoczne narodowi ZSRR, 1988 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Legendarna aktorka filmowa, „dziewczyna z nogami za milion dolarów”, Marlene Dietrich próbuje wybrać zwycięzcę konkursu „Mister Armii Amerykańskiej”, oceniając kształt łydek żołnierzy podczas wizyty w ich obozie w Namur w Belgii, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Aktorka, która głośno potępiała nazizm, zaangażowała się w pomoc dla żołnierzy amerykańskich na frontach II wojny światowej. Razem z innymi sławami tamtego okresu, m.in. gwiazdą telewizji Dannym Thomasem, w grudniu 1941 roku rozpoczęła występy dla amerykańskich oddziałów podczas specjalnych rewii w USA, a później i w Europie.

#11. Bernhardt Holtermann z największym samorodkiem złota, jaki kiedykolwiek znaleziono, o długości 1,5 m i wadze 290 kg, Hill End w pobliżu Bathurst, Australia, 1872 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Jedno z zaledwie dwóch istniejących zdjęć Fryderyka Chopina, wykonane w 1849 roku, kilka miesięcy przed śmiercią kompozytora.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Policjant bada szczątki pocisku rakietowego V2, który uderzył w Londyn we wrześniu 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Sesja zdjęciowa Brada Pitta dla magazynu Rolling Stone, 1999 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Afrykańskie dziecko w klatce jako "zabawka" dla białych dzieci, Kongo Belgijskie, 1955 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. O.J. Simpson unosi ręce przed ławą przysięgłych w rękawiczkach znalezionych na miejscu zbrodni, Sąd Najwyższy Hrabstwa Los Angeles, 15 czerwca 1995 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Proces Orenthala Jamesa Simpsona nazywany jest procesem stulecia w Ameryce. Legendarny zawodnik NFL był głównym podejrzanym w sprawie morderstwa swojej byłej żony Nicole Brown i jej przyjaciela Rona Goldmana.
Sprawa stała się niezwykle głośna jeszcze przed rozpoczęciem samego procesu. Simpson, który miał stawić się na przesłuchanie, nie zrobił tego. Zamiast tego zaszantażował swojego przyjaciela i zmusił do zawiezienia go do posiadłości w Brentwood. Pościg za OJ-em transmitowano na żywo w telewizji. Przerwano nawet transmisję na żywo z finałów NBA w 1994 roku, by nadać relację z tego, jak Simpson ucieka przed kordonem policji w Fordzie Bronco z 1993 roku.
Podczas procesu Orenthal James był reprezentowany przez znanych prawników Roberta Shapiro, a później Johnny'ego Cochrane'a.
Finalnie został uniewinniony w październiku 1995 roku, a jednym z kluczowych dowodów przytoczonych przez obronę były właśnie owe rękawiczki. Jedną z nich znaleziono zakrwawioną na miejscu zbrodni. Linia obrony opierała się na tym, że rękawiczki te (zakupione w 1990 roku przez żonę jako prezent dla Simpsona) zostały podrzucone przez policję. Co więcej, policjanci-rasiści nie dość, że mieli rzekomo podrzucić owe rękawiczki, to jeszcze włamali się do samochodu sportowca i wysmarowali krwią siedzenia.
Poproszony przez prokuraturę OJ przymierzył rękawiczki i okazało się, że są na niego zbyt małe...

#17. Schwabenkinder (dzieci Szwabii) w Arnach, Wirtembergia, Niemcy, 1907 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Schwabenkinder to dzieci biednych rolników ze Szwajcarii, Liechtensteinu, Vorarlbergu (AT) i Tyrolu (Austria), które co roku wiosną przekraczały Alpy, a do domów wracały dopiero późną jesienią. Dzieci przemieszczały się głównie pieszo aż do Wirtembergii (niektórzy także do Badenii i Bawarii), by podjąć pracę jako pracownicy sezonowi, zwiększając w ten sposób dochody swoich rodziców. Grupy dzieci w trakcie podróży były zwykle eskortowane przez jedną osobę duchowną.

#18. Jacqueline i Caroline Kennedy klęczą obok trumny prezydenta USA, a także ich męża i ojca Johna F. Kennedy'ego, przykrytej flagą Stanów Zjednoczonych, Capitol Rotunda, Waszyngton, DC, 24 listopada 1963 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Michael J. Fox i muzyk Huey Lewis podczas kręcenia filmu "Powrót do przyszłości", 1984 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Jedyna znana fotografia Karla Denke, 22 grudnia 1924 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Karl Denke był jednym z bardziej poważanych mieszkańców miasta Ziębice. Denke zwabiał do swojego domu włóczęgów, żebraków i prostytutki. Pozbawiał ich życia, a następnie ich ciała przerabiał na peklowane mięso, którym handlował na targu we Wrocławiu. Jednej z jego potencjalnych ofiar, niejakiemu Vincenzowi Olivierovi, udało się uciec i zgłosić na policji. Denke został ujęty i jeszcze tego samego dnia wieczorem powiesił się w swojej celi na pętli zrobionej z chustki do nosa.
Policjanci, którzy przeszukiwali jego dom, byli w strasznym szoku. Starszy funkcjonariusz był blady jak ściana, młodszy podczas oględzin miejsca zbrodni trzykrotnie wybiegał na dwór, aby zwymiotować. Po domu walały się kości, na parapecie leżało kilkadziesiąt dowodów tożsamości, a w szafach piętrzyły się stosy zakrwawionych ubrań. W mieszkaniu znaleziono m.in. sznurówki z włosów oraz rzemienie, które wytwarzał z ludzkiej skóry. Szacuje się, że zamordował ponad 40 osób, jednak dokładna liczba jego ofiar nie jest znana. Nieznana jest także jego motywacja. Zwłoki swoich ofiar zakopywał w ogródku, gdzie jeszcze w latach 70. znajdowano ludzkie szczątki.

W poprzednim odcinku
474
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Historia 6 kultowych gadżetów z lat 90.
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Stany Zjednoczone lat 50. na zdjęciach świetnie ukazujących ducha tej epoki
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 20 najszczęśliwszych zdjęć na świecie. Poczujesz satysfakcję, gdy je zobaczysz
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Upiorne zdjęcia Czarnobyla sfotografowanego w podczerwieni
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 15 faktów dotyczących najlepszego serialu Netflixa 2020 roku, które mogły ci umknąć w trakcie oglądania
Przejdź do artykułu Wielka Warszawska Bitwa Poduszkowa - relacja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą