Szukaj Pokaż menu

Te obrazki potrafią zrujnować dzieciństwo - już nigdy nie spojrzysz na ulubionych bohaterów tak samo

75 397  
316   18  
Ed Harrington zajmuje się tworzeniem ilustracji, które potrafią zrujnować dzieciństwo niejednego z nas, zmieniając ulubionych bohaterów w kogoś zupełnie innego.

Tunelem, ziemią czy powietrzem? - Oto kolejnych 5 sprawdzonych sposobów ucieczki z NRD

28 581  
151   26  
Ucieczka do „raju” przez mur berliński zazwyczaj kończyła się, w najlepszym wypadku, aresztowaniem przez wschodnioniemiecką policję, w najgorszym zaś – kulką w łeb od jednego ze strażników, wdepnięciem na minę lub wielogodzinną śmiercią w męczarniach będąc zaplątanym w kolczasty drut.

11 ciekawostek o Kraju Kwitnącej Wiśni II

60 527  
281   48  
Gdzie rządzą w Japonii kobiety, jak bardzo jest tam kolorowo i co może świadczyć o miłości - m.in. tego dowiecie się z tej porcji ciekawostek...

#1. Kobiety rządzą w domu!

Po wyjściu za mąż kobieta staje się hersztem w swoich czterech ścianach. Dba o dom, dba o dzieci, nierzadko rezygnując przy tym z kariery zawodowej. Kobiety, które pozostają w domach bardzo często są również odpowiedzialne za rodzinne finanse.

#2. Na zaproszenie do domu nie masz co liczyć

Zaproszenie do domu to coś niezwykle rzadkiego w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dom to przestrzeń osobista, w której wypoczywa się po pracy w gronie rodzinnym. Większość spotkań towarzyskich, nawet z najbliższymi przyjaciółmi, odbywa się w restauracjach.

#3. Japonia jest mniej kolorowa, niż to się może wydawać...



Kolorowa Japonia to głównie cosplayerzy, anime i hentai, czyli to co tygryski i obcokrajowcy lubią najbardziej. Na co dzień Japonia jest bardziej szara, a jej mieszkańcy żywią głęboki szacunek do tradycyjnych, bardziej stonowanych kolorów.

#4. ...dotyczy to także koloru włosów.



Czasy kolorowych czupryn u nastolatków to już raczej przeszłość. Można by rzec, że przeminęło z odrostami. Oczywiście są i jednostki, jak to w każdym społeczeństwie, które chcą podkreślić krzykliwym kolorem czupryny swoją niezależność i indywidualność, ale większość mieszkanek Kraju Wschodzącego Słońca wybiera naturalne, ciemne włosy.

#5. Jedzenie bez pośpiechu



Japończycy pracują dużo i lubią dobrze zjeść. A co najważniejsze, zjeść w spokoju, bez pośpiechu, w ulubionej restauracji, w miłym towarzystwie. Na ulicach ani w środkach komunikacji miejskiej nie spotkasz zabieganych biznesmenów z kebabem w ręku i telefonem komórkowym w drugim. Jest czas na pracę, jest też czas na posiłek.

#6. Nikt nie trąbi!



Nawet na najruchliwszej ulicy, w godzinach szczytu w Tokio, nie słychać przesadnego trąbienia. Trąbienie jest niemiłe, nieładne i nieuprzejme, a przecież Japończycy tacy nie są.

#7. Po pracy nie ma czasu na aktywne życie



Mimo iż niektóre japońskie firmy od niedawno testują model skróconego czasu pracy (4 dni x 8 godzin dziennie), bo wypoczęty pracownik to szczęśliwy pracownik, a szczęśliwy pracownik to pracownik pracujący bardzo efektywnie, to i tak kraj ten jeszcze długo nie wyjdzie z pracoholizmu. Od poniedziałku do piątku, zwłaszcza w wielkich korporacjach, ludzie pracują od świtu do zmierzchu i swoje hobby oraz czas poświęcony rodzinie znajdują nierzadko dopiero w weekendy.

#8. Ciężko być weganinem w Japonii



Większość potraw w kuchni japońskiej oparta jest na mięsie. Nawet, wydawałoby się, wegetariańskie kluski gotowane są na wywarze mięsnym.

#9. Wyjście z szefem na jednego to święta tradycja



Kiedy szef zaprasza do knajpy na sake albo inne procentowe origami, albo hikikomori, to trzeba wyjść i basta. Raz, że to całkiem fajnie, a dwa, że jak się raz odmówi zwierzchnikowi, to później o awans i inne przywileje pracownicze niezwykle trudno.

#10. Małe detale mają znaczenie



Mimo iż wybranka twojego serca mówi ci piętnaście dziennie, że cię kocha, to są rzeczy, które, wg Japończyków, są w stanie skutecznie zweryfikować jej prawdomówność. O czystości uczucia może świadczyć na przykład sposób, w który kobieta zaparza i podaje mężowi herbatę. Czyny, nie słowa!

#11. Japończycy nie pomagają sobie nawzajem



Praca uszlachetnia oraz czyni cię wartościowym członkiem społeczeństwa. Dlatego też Japończyk rzadko kiedy pomoże drugiej osobie w pracy, nie z pobudek egoistycznych, a wręcz przeciwnie, żeby nikogo nie urazić. Jeżeli ktoś ci pomaga, to znaczy, że nie umiesz tego zrobić sam i twoja pozycja w społeczeństwie, bądź też w pracy, słabnie.

<<< W poprzednim odcinku

281
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Tunelem, ziemią czy powietrzem? - Oto kolejnych 5 sprawdzonych sposobów ucieczki z NRD
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Najgłupsze, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze pozwy sądowe, jakie widział świat
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Żegnajcie, Włochy - Kolekcja intrygujących map CLXXXVII
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, które sprawią, że zwątpisz w swoje poczucie czasu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą