Szukaj Pokaż menu

Wielopak Weekendowy DCCCXXXV - ...magic key

53 672  
156  
Dzisiaj zajrzymy pod pokład okrętu podwodnego, dowiecie się, skąd się biorą dzieci oraz zajrzymy do ulubionej restauracji...

Cyanide & Happiness: historie depresyjne II

146 078  
889   19  
Druga część zdrowo porytych rysunków znanych autorów. Wiecie już, czego się spodziewać, więc wchodzicie na własną odpowiedzialność.

Aż ciężko uwierzyć, że to stolica Niemiec - Spreepark, opuszczone wesołe miasteczko

50 485  
118   21  
Nasi zachodni sąsiedzi też potrafią mieć u siebie swego rodzaju bałagan. To miejsce jest najlepszym dowodem na to, że niemiecki ordnung skończył się już dawno temu.
Spreepark - smutne wesołe miasteczko w Berlinie

Z rdzewiejącymi przejażdżkami i diabelskim kołem obracającym się bezczynnie na wietrze, nieczynny park rozrywki w Berlinie fascynuje mieszkańców i turystów. Wielokrotne próby ponownego otwarcia „Spreeparku” zostały udaremnione przez chaos administracyjny i niekompetencję.

Spreepark - smutne wesołe miasteczko w Berlinie

Potwór nadal tam jest, choć minęło sporo czasu, odkąd pochłonął ludzi w całości. Drzewa i krzewy wyrosły nad starą kolejką górską, a rośliny zarastają coraz większy teren. To park rozrywki zamknięty w głębokim śnie.

Spreepark - smutne wesołe miasteczko w Berlinie

Ostatni goście opuścili wesołe miasteczko w 2001 roku. Losy tego miejsca to skomplikowana historia, za którą nikt nie chce wziąć odpowiedzialności. Historia, która wiąże się z marzeniami zagubionymi gdzieś w plątaninie przepisów miejskich, pecha, niegospodarności i nieporozumień.

Spreepark - smutne wesołe miasteczko w Berlinie

Zaczęło się od Witte, rodziny karnawałowych robotników z Niemiec Zachodnich. Jej zadaniem było przekształcenie terenów targowych w NRD w park rozrywki. Szefem jest głowa rodziny – Norbert Witte. Umowa dzierżawy nieruchomości o powierzchni 30 hektarów podpisała jego żona, Pia. Porozumienie z władzami w Berlinie stanowiło, że ziemia może być używana jako park rozrywki do 2061 r.

Spreepark - smutne wesołe miasteczko w Berlinie

Na początku lat 90. XX wieku Spreepark był jednym z najlepszych parków rozrywki w Europie: największa kolejka górska, miasteczko Dzikiego Zachodu z pokazami kaskaderskimi i szereg nowatorskich rozwiązań to tylko nieliczne zalety miejsca.

Spreepark - smutne wesołe miasteczko w Berlinie

Z biegiem czasu sprawy zaczęły przybierać negatywny obrót. Berlińscy urzędnicy za nic mieli regułę Lex retro non agit. W połowie lat 90. ogłosili zalesiony teren wokół parku rozrywki częścią obszaru ochrony przyrody. Decyzja zaowocowała brakiem możliwości rozwoju a także uniemożliwiła dojazd oraz parkowanie samochodów. Urzędnicy oskarżali Witte’go o niszczenie środowiska naturalnego, zmienianie zatwierdzonego wcześniej planu oraz niepłacenie czynszu. Właściciel odbijał piłeczkę, zarzucając władzom utrudnienia w prowadzeniu biznes

Spreepark - smutne wesołe miasteczko w Berlinie

W roku 2001 park zamknięto. Z biegiem lat pojawiły się dziesiątki osób, które wyraziły zainteresowanie przejęciem go, jednak trudne warunki stawiane przez władze Berlina odstraszają potencjalnych kupców. Park w lesie Plänterwald przez jakiś czas stanowił atrakcje turystyczną. Ludzie zwiedzali go na własną rękę, a córka byłego właściciela oferowała usługi przewodnika. Spreepark pozostaje placem zabaw, który przyciąga mieszkańców i turystów. Niektórzy są po prostu ciekawi, a inni przychodzą z zamiarem przywrócenia wspomnień z dzieciństwa.

Spreepark - smutne wesołe miasteczko w Berlinie

W 2017 park był ogrodzony, jego teren patrolowali strażnicy, a widoczne prace porządkowe i tablice informowały o prowadzonych na jego terenie inwestycjach.

Spreepark - smutne wesołe miasteczko w Berlinie

Od 2018 roku Spreeprak jest traktowany jako atrakcja turystyczna. W związku z tym, park można zwiedzać od kwietnia do listopada po zakupieniu biletów.

Spreepark - smutne wesołe miasteczko w Berlinie
118
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Cyanide & Happiness: historie depresyjne II
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu 20 przykładów na to, że człowiek jest w stanie pokonywać góry
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Co znajduje się w środku tego kamienia? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Architekt przerobił starą cementownię na swój dom, który teraz zapiera dech w piersiach
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu 12 naukowo sprawdzonych sposobów, by zaimponować płci przeciwnej
Przejdź do artykułu Największe budowlane porażki II - schody do ściany

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą