Szukaj Pokaż menu

Mistrzowie Internetu CXCIII - Tak powinien wyglądać film fantasy dla kobiet

105 081  
377   43  
W dzisiejszym odcinku m.in. kierowca, która szuka pracy w miejscu... nie zgadniecie jakim; dlaczego język polski jest wyjątkowy; lista wrogów taksówkarzy; mistrzostwa świata w gotowaniu jąder oraz zabawa na dziś - podpisz to zdjęcie.

#1.

Wielopak Weekendowy DCCCXXI

52 033  
172  
Dzisiaj opowiemy wam o najgłupszym pytaniu, jakie kiedykolwiek zadano, co powinni zrobić świeżo upieczeni trzydziestolatkowie oraz poczytamy napisy na bramach...

Czy wiesz, że: jesteś słabszy od żuka gnojowego, głupszy od gołębia… i parę innych takich

57 143  
202   88  
W gruncie rzeczy jedyny powód, dla którego moglibyśmy patrzeć na zwierzęta z góry, to ten, że od większości… jesteśmy wyżsi. Pod wieloma innymi względami jesteśmy daleko w tyle. Zobaczmy!

#1. Siła

17567660c3219b71.jpg
Ile jest w stanie podnieść człowiek? W specyficznych warunkach – po latach intensywnego treningu czy w przypływie adrenaliny związanym z sytuacją kryzysową – może to być kilkaset kilogramów. Zazwyczaj jednak człowiek ma już problem z uniesieniem ekwiwalentu swojej własnej wagi. Tymczasem owady radzą sobie znacznie lepiej. Żuk gnojowy na przykład podnosi swobodnie ładunek cięższy od niego 1140 razy! Na innym biegunie – ile jest w stanie unieść słoń? Ponad 9 ton.

#2. Szybkość

17567679809184e2.jpg

Może i Usain Bolt biega szybko, ale tylko na krótkich dystansach. Poza tym niecałe 45 km/h, rekord życiowy Bolta, to dla geparda niedzielny spacerek. I osiągający dwa razy tyle gepard nie jest wcale rekordzistą świata zwierząt. Sokół wędrowny rozwija „skromne” 355 km/h. Taką prędkość człowiek osiągnąć może co najwyżej w Bugatti Veyron. I nie na dłużej niż kwadrans, po którym w samochodzie skończy się paliwo.

#3. Produktywność

17567688abbc13b3.jpg

Lenistwo leży w naturze człowieka, unikanie przemęczania się wydaje się zupełnie logicznym kierunkiem, w jakim należałoby zmierzać. Różnie z tym bywa, niemniej jednak pracowitość to kolejna z rzeczy, których moglibyśmy uczyć się od zwierząt. Niektóre mrówki w ciągu całej doby przesypiają zaledwie 4 do 5 godzin, pozostały czas pracując. Aha, nie żeby te 4–5 godzin ciągiem… rozkłada się to na kilkaset króciutkich, ale jakże wydajnych drzemek.

#4. Przystosowanie się

1756769764a68d04.jpg

Umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków jest niezwykle istotna i człowiek, to prawda, radzi sobie z nimi nie najgorzej. Sęk w tym, że od dłuższego czasu wyłącznie z pomocą technologii. Maszyny, budowle, środki transportu – to nasza odpowiedź na potrzebę ewolucji. W naturze wygląda to nieco inaczej. Kiedy potrzeba, gatunek jest w stanie nie zbudować sobie szczudła, ale wyhodować długą szyję. Albo – bo kto zabroni… – nauczyć się latać.

#5. Wzrok

17567708cc261775.jpg

Godziny spędzane przed telewizorem czy monitorem, życie na coraz mniejszej przestrzeni, do tego okulary, soczewki, lornetki, teleskopy i inne przedmioty ułatwiające widzenie… Wszystko to sprawia, że – trudno to inaczej nazwać – po prostu ślepniemy. Z odległości pięciu kilometrów bylibyśmy w stanie dostrzec co najwyżej grzyb atomowy. Tymczasem orły na takim dystansie są w stanie wypatrzeć… królika.

#6. Słuch

1756771f20ff1326.jpg

Większość osób słuch ma na tyle dobry, że jest w stanie rozpoznać, kiedy muzyka gra, a kiedy nie. Nieliczni, obdarzeni słuchem absolutnym, są nawet w stanie rozpoznać poszczególne dźwięki. Tylko że… trudno tak naprawdę wykorzystać tę umiejętność w praktyce. Weźmy za to obdarzone doskonałym słuchem nietoperze i echolokację. Opanowały one do perfekcji umiejętność mapowania terenu wyłącznie na podstawie charakterystyki odbicia fali dźwiękowej… yyy, po prostu na podstawie tego, jak na piśnięcie odpiśnie echo.

#7. Inteligencja

1756772b20d7d5e7.jpg

Podobno jesteśmy inteligentni… no dobra, przynajmniej niektórzy z nas. Czy jednak i pod tym względem nie mamy sobie czegoś do zarzucenia? Weźmy pierwszy przykład… kto byłby w stanie trafić bezbłędnie do domu z odległości niemal 1800 kilometrów, nie błądząc przy tym po drodze (nie posługując się oczywiście GPS–em ani żadnym innym wynalazkiem)? No właśnie. A gołębie pocztowe sobie radzą… za sprawą żelaza zawartego w ich dziobach są nawet w stanie określać swoje położenie w stosunku do pola magnetycznego Ziemi. Hm… tylko czy to już nie zalicza się pod GPS?

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
202
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy DCCCXXI
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Ciekawostki i dodatkowe informacje z uniwersum Gwiezdnych wojen
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Fotografie w stylu: Co tu się odwaliło? XIX
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą