Szukaj Pokaż menu

Dziewczyny, które lubią samochody

35 642  
265   28  
Najlepsze, co może spotkać faceta, to dziewczyna posiadająca to samo hobby. A oczywiście każdy prawdziwy facet jest zainteresowany samochodami, więc logiczny wniosek jest taki, że dziewczyna, która chce znaleźć faceta na całe życie, musi również kochać samochody.

"Mój nauczyciel jest dziwny" - prawdziwe historie ze szkoły i studiów

116 945  
467   36  
Tym razem Jimmy Fallon poprosił widzów o to, aby podzielili się historiami z czasów swojej edukacji i opowiedzieli o najdziwniejszych nauczycielach i profesorach, jakich dane im było spotkać.


Z jaką prędkością musiałoby się poruszać ziarno piasku, żeby zniszczyło Ziemię?

111 469  
377   62  
Pytanie dziecinne? Głupie? No nie do końca, bo fizyka potrafi na nie odpowiedzieć, a w końcu we Wszechświecie wszystko jest możliwe. No więc, czy małe zabójcze ziarno piasku może nam unicestwić Ziemię? Na to pytanie odpowiedział na łamach Quory George Dowson, naukowiec uniwersytecki z Wielkiej Brytanii.

Jak już inni napisali, jest to po prostu niemożliwe. Aby ziarnko piasku miało taką energię, musiałoby się poruszać tak szybko, że po prostu przeszłoby przez Ziemię na wylot, więc mając energię kinetyczną wystarczającą do wybicia Ziemi z orbity wokółsłonecznej, jednocześnie przekazałoby Ziemi niewielką jej część.

Ale poteoretyzujmy i wymyślmy optymalny scenariusz. Po pierwsze, jak duże jest ziarno piasku? Nie jestem geologiem, ale z tego co mi wiadomo, największy "kamyk", który nadal można nazwać piaskiem, ma 2 mm średnicy.



Duży "kamień" to ziarnko piasku z plaży w Wielkiej Brytanii, małe ziarna pochodzą z najdelikatniejszego piasku z Kataru


Najgęstszym typem skały jest bazalt, więc załóżmy, że będzie to 2 mm ziarno bazaltu.

Teraz po drugie - co rozumiemy przez "zniszczyć Ziemię"? Czy mamy przezwyciężyć energię wiązania grawitacyjnego? 2*1032 J. Czy tylko wygotować oceany? 3,5*1029 J. A może tylko stopić skorupę ziemską? 3*1028 J.

Chyba możemy bezpiecznie założyć, że stopienie skorupy łapie się do stwierdzenia "zniszczenia planety", prawda? Więc użyjemy największego i najtwardszego ziarna piasku i najmniejszej potrzebnej energii, wrzucimy je do specjalnego równania i dowiadujemy się, że najniższa prędkość, jaką musiałoby takie ziarnko osiągnąć, aby stopić skorupę ziemską to...

0,9999999999999999999999999999999532 c
(c - prędkość światła)
To jest 31 dziewiątek (żeby to obliczyć, musiałem odpalić specjalny naukowy kalkulator). Prędkość cząstki O-mój-Boże miała 23 dziewiątki.

Korzystając z kalkulatora dylatacji zrozumiemy, jak bardzo szybko musiałoby się poruszać. Im obiekt jest bliżej prędkości światła, tym szybciej dla niego płynie czas w porównaniu do obiektu nieruchomego w stosunku do obserwatora. W tym przypadku 3,27*1015 razy szybciej. Mówiąc inaczej, ziarnko piasku widziałoby samo siebie lecące 100 milionów lat świetlnych na sekundę, przebycie supergromady Laniakea zajęłoby mu (z jego punktu widzenia) 2,5 sekundy, a przebycie całego widzialnego dla nas Wszechświata godzinę i 15 minut.
377
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu "Mój nauczyciel jest dziwny" - prawdziwe historie ze szkoły i studiów
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Jakie są konsekwencje zapijania alkoholu napojem energetyzującym
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 7 pancernych ciekawostek o czołgach - latający czołg i inne "cuda" techniki
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Dlaczego czas płynie szybciej wraz z wiekiem
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu 11 powodów, dla których turyści nienawidzą Paryża
Przejdź do artykułu Test Rorschacha - najczęstsze odpowiedzi badanych na jeden z najstarszych testów psychologicznych

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą