Szukaj Pokaż menu

10 zdań, które na pewno zirytują fotografa

116 405  
298   64  
Każdy fotograf, zarówno hobbysta, jak i zawodowiec, przynajmniej raz w życiu usłyszał te słowa podczas robienia zdjęć. I za każdym razem podniosły mu ciśnienie.

#1.

Mistrzowie Internetu – Posiłek panów od kładzenia kostki

115 150  
637   112  
W dzisiejszym odcinku m.in. jak bezpiecznie wywieźć drzewo z lasu pod okiem Straży Leśnej; myśliwi jako element obrony Polski; co ciekawego słychać na Chomikuj; gdzie znajduje się największa piramida na świecie oraz posiłek panów od kładzenia kostki.

7 ciekawostek o naukowcach, interesujących odkryciach i eksperymentach

87 146  
264   74  
Naukowiec - zawód niewdzięczny, wiążący się z wieloma latami wytężonej pracy bez gwarancji sukcesu, ale też zawód, który jak żaden inny potrafi zmieniać świat na lepsze!

#1.

Owiani legendami „amerykańscy naukowcy” sami zasłużyli sobie na miejsce w księgach dowcipów. Jak wytłumaczyć opiewający na 666 tys. dolarów grant przeznaczony na sprawdzenie, czy… modlitwa jest w stanie wyleczyć AIDS? Nie może (o czym wiedzieli wszyscy za wyjątkiem amerykańskich naukowców). Inny z grantów - 374 tys. dolarów - spożytkowano na badanie wpływu… wdychania olejków z cytryny i lawendy na gojenie się ran. Odkryto też, że wstrzykiwanie kawy do odbytu nie pomaga na raka trzustki. Ten ostatni eksperyment kosztował jedynie 406 tys. dolarów.

#2.


Biosfera 2 to jeden z ciekawszych naukowych projektów, który zakładał stworzenie od zera zupełnie nowego, odizolowanego środowiska. Badacze zadbali o odwzorowanie wszelkich warunków, jakie powinny występować w naturze… zapomnieli tylko o jednym drobnym szczególe, co dosłownie położyło im wszystkie drzewa. Zapomnieli o wietrze, który w prawdziwym świecie zmusza drzewa do wykształcenia odpowiednio mocniejszych części zdolnych podtrzymać roślinę. W warunkach eksperymentu drzewo nie miało „motywacji” do jakiegokolwiek wzmacniania i upadło.

#3.


Ten sam zespół naukowców, który dostarczył dowody na istnienie nietolerancji glutenu u osób niechorujących na celiakię (z pewnością wydarzenie to zapisze się w kronikach jako jeden z kamieni milowych, które ukształtowały XXI wiek), wkrótce później własne dowody obalił. To, co miało, zdążyło się jednak rozlać - choć cierpiących na faktyczną celiakię jest zaledwie około 1% społeczeństwa, aż 18% zapragnęło nagle panicznie unikać glutenu. Dzięki, nauko!

#4.


Japońscy naukowcy postanowili nieco poeksperymentować. W tym celu wzięli mapę Tokio, pleśń… i umieścili ją w miejscach stanowiących różnego rodzaju centra aglomeracji. Poczekali na rozwój wydarzeń, by z niemałą satysfakcją stwierdzić, że pleśń rozrosła się niemal idealnie pokrywając… sieć tokijskich kolei. Kolej rozplanowano dzięki wieloletnim badaniom, z najwyższą efektywnością w zamyśle. Bezmózgiej pleśni to samo zadanie zajęło zaledwie dzień. To jeden z tych momentów, w których odechciewa się nauki.

#5.


Nie sposób przewidzieć, co nauka uzna za istotne. Tym większe było zaskoczenie, gdy naukowcy z pewnej firmy ogłosili, że chcą zbadać… genom Ozzy’ego Osbourne’a. Sam muzyk do pomysłu odnosił się bardzo sceptycznie, nie sądząc, że mógłby cokolwiek dać nauce. Z czasem jednak doszedł do wniosku, że wedle dotychczasowych zdobyczy nauki, przy jego stylu życia z całą pewnością już dawno powinien być martwy. A skoro żyje, to warto byłoby odpowiedzieć na pytanie, właściwie dlaczego.

#6.


Nauka znacząco spopularyzowała się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Oszacowano, że jakieś 90% naukowców, którzy kiedykolwiek chodzili po Ziemi, żyje w dalszym ciągu. I oby mieli się dobrze, bo psychiatria nie ma dla nich dobrych wieści. Wyższa inteligencja to jednocześnie wyższe ryzyko chorób psychicznych, co oznacza, że stereotyp szalonego naukowca-maniaka nie jest zupełnie pozbawiony naukowych nomen omen podstaw.

#7.


W imię nauki można poświęcić wiele… na przykład kontakt z Ziemią. HI-SEAS IV to projekt NASA, w ramach którego grupa sześciorga naukowców i inżynierów pozwoliła zamknąć się na rok w zaledwie 11-metrowej kopule na zboczu wulkanu Mauna Loa na Hawajach, tam żyć i pracować, na zewnątrz wychodząc jedynie w skafandrze kosmonauty. NASA postanowiła w ten sposób zasymulować warunki, jakie panowałyby podczas załogowej misji na Marsa.

Źródła:
1, 2, 3, 4, 5, 6
264
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Posiłek panów od kładzenia kostki
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Najmocniejsze Cytaty – ​Modelka żali się, jaki wpływ miały na nią filmy p0rnograficzne
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą