Szukaj Pokaż menu

Obsługa klienta na GG potrafi doprowadzić do rozpaczy

70 123  
362   54  
i10 pisze: Od czasu, do czasu dzwoni do mnie telefon. I zazwyczaj przemawia głosem Najmilszej, co - chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić - jest miłe.

Ale nie o nią mi chodzi, tylko o te dużo rzadsze momenty, gdy w słuchawce odzywa się ktoś inny. Konkretnie chłopaki ze sklepu z odżywkami.
- Stary, jaka impreza była... - zaczynają.
albo:
- Człowieku, jaki wypadek miałem...
lub:
- Regał z odżywkami wybuchł, wszędzie płomienie...!
Następnie zwykle odwołują się do mojego poczucia żalu:

Spektakularne upadki w wielkim świecie mody

88 886  
195   46  
Bycie modelką wymaga wielu poświęceń. Jedzenie tektury, wyjazdy o dziwnym charakterze i ogromna konkurencja to tylko niektóre z nich. Wiadomo, modelki też ludzie, zdarzają im się wpadki, a oto kilka z nich. Niektórym paniom trzeba przyznać, że potrafią wyjść z takich sytuacji z twarzą.

#1.

Praca kelnera najlepszym przygotowaniem do dorosłego życia

101 511  
196   40  
Wydawać by się mogło, że praca kelnera to jedna z tych najmniej skomplikowanych i nie można się w niej zbyt wiele nauczyć. Okazuje się jednak, że na wiele sposobów właśnie wykonywanie tego zawodu przygotowuje do dalszych etapów życia bardziej niż jakakolwiek inna.

#1. Uczy, że nie ma czegoś takiego jak "to nie mój obowiązek"

1
Mimo że jesteś zatrudniony do zbierania zamówień i rozliczania klientów, możesz też stanąć przed takimi wyzwaniami jak sprzątanie toalet czy zmywanie naczyń. Jeśli odmówisz, zawiedziesz część restauracyjnej ekipy lub zobaczysz wypowiedzenie.

#2. Uczy, że twoje problemy osobiste musisz zostawić w domu

2

Życie jest do kitu, partnerzy czasem kopią w tyłek, a nie każda sesja jest tak łatwa do zaliczenia jak mogłoby się wydawać. Do kelnerskiej zapaski trzeba jednak zakładać też uśmiech, a wszelkie problemy powinno zostawić się poza murami miejsca, w którym pracujesz. Wyżywanie się na innych rodzi tylko kolejne problemy.

#3. Uczy, że można nie przepadać za 99% ludzkości, ale i tak trzeba być dla nich miłym

3

Kelner nie jest niewolnikiem. Zdecydowana większość klientów restauracji zdaje się o tym zapominać i traktuje z góry wszystkich pracowników. Radzenie sobie z upierdliwymi ludźmi (którzy też bywają twoimi szefami) jest bezcenną lekcją, z której korzystać będziesz praktycznie aż do emerytury.

#4. Uczy, że nieważne co się stało, najlepszą reakcją jest uśmiech

4

Czerwone wino rozlane na białą koszulę? Bezpodstawnie poirytowany klient? Obsługa stolika pełnego rozwrzeszczanych bachorów? W tym fachu musisz zachować zimną krew. Cisnącą się na usta wiązankę obelg możesz wykrzyczeć na zapleczu.

#5. Uczy, że podzielność uwagi jest wartościową umiejętnością

5

W restauracji nigdy nie zajmujesz się tylko jednym zadaniem. Zawsze robisz przynajmniej dwie rzeczy i myślisz jeszcze o trzech kolejnych. Tu jest to normalne, w innych branżach jesteś natomiast superbohaterem.

#6. Optymalizacja pracy to podstawa

6

Obsłużenie klienta bez konieczności robienia dodatkowych kroków robi różnicę pomiędzy wymiataniem a zawaleniem się robotą. Przekształcenie zadania w optymalny proces to coś, na podstawie czego możesz zbudować świetne CV.

#7. Uczy, że lepiej wiązać ze sobą sojusze niż robić sobie wrogów

7

Legenda głosi, że część obsługująca klientów (kelnerzy, barmani) nie lubią się z częścią pracującą na kuchni. Podział ten staje się wyjątkowo głupi, jeśli weźmiemy pod uwagę, że potencjalne napiwki kelnerów są poniekąd w rękach kucharzy. Budowanie relacji z innymi członkami załogi sprawi, że inni będą cię bardziej szanowali i być może pomogą, kiedy będzie palił ci się grunt pod nogami.

#8. Uczy, że każdy zasługuje na szacunek

9

Pracownicy restauracji nie są kimś gorszym. To studenci, rodzice, synowie, córki, artyści i aspirujący przedsiębiorcy, którzy zwyczajnie starają się zarobić na swoje życie. Dokładnie tak, jak wszyscy inni - zasługują na szacunek.

#9. Uczy, że komunikacja to podstawa

10

Wiesz dlaczego kelnerzy powtarzają twoje zamówienie? Bo często ludzie mówią o czymś, myśląc o zupełnie czymś innym. Odpowiednia komunikacja to sztuka słuchania i klarowania tego, co ktoś powiedział.

#10. Uczy, by nigdy nie oceniać książki po okładce

11

Często bywa tak, że schludnie ubrani i jakże "dystyngowani" goście zachowują się bardzo niestosownie i nie są skłonni do zostawiania napiwków. Z drugiej strony bywają klienci, którzy nie wyglądają jakby było ich stać na hojność, a są bardzo mili, weseli i nie szczędzą napiwków.

196
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Spektakularne upadki w wielkim świecie mody
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Od 4 lat robił współpracownikowi nieszkodliwy dowcip. Aż w końcu ofiara nie wytrzymała nerwowo
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu To biuro było bezpłciowe, aż do momentu 8-bitowej rewolucji, której dokonali pracownicy firmy
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu 7 najgorszych typów szefów, których prawdopodobnie spotkasz na swojej drodze
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Wszystkie zwierzątka są słodkie - im mniejsze, tym słodsze
Przejdź do artykułu Niespodzianki znalezione w wypożyczonych samochodach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą