Szukaj Pokaż menu

Gadżety, które sprawią, że kuchnia stanie się Twoim ulubionym miejscem w domu

87 867  
258   63  
Urządzenia, o których zawsze marzyliśmy, teraz istnieją naprawdę. Gdy pojawią się w naszych domach, przekształcą kuchnię w miejsce nie do poznania, a przede wszystkim umilą nam przyrządzanie naszych ulubionych potraw.

#1. Urządzenie, które określa świeżość produktów. Pokaże nam m.in. czy mięso nadaje się jeszcze do spożycia

Będziesz zazdrościć jej tej pracy

85 595  
240   29  
Poznajmy 29-letnią Australijkę Rhiannon Taylor. Dziewczyna zarabia na życie tym, że opisuje i wystawia opinie o luksusowych hotelach na świecie, a odwiedziła ich niemało. Zdjęcia i opinie Rhiannon publikuje na swojej stronie na Instagramie oraz na swoim blogu.

Kliknij i zobacz więcej!

Zrób to sam: oświetlenie diodami LED kabiny samochodu

142 911  
232   80  
Pisząc o tuningu optycznym zwróciłem uwagę na to, że LED-y można stosować jako alternatywę do podświetlenia wnętrza pojazdu. Takie lampki możemy kupić gotowe w sklepie z lampkami, albo... możemy je zrobić sami!

Kliknij i zobacz więcej!
Zachęcam każdego do opcji zrobienia samemu takich lampek. Dlaczego? Bo satysfakcja spora, a przy okazji każda lampka będzie świecić identycznym odcieniem oraz przybliżoną jasnością, czego nie da się powiedzieć o lampkach kupowanych jako gotowce. No i ta satysfakcja, że coś zrobiliśmy sami - jest bezcenna. Zatem przystępujemy do dzieła.


Zatem przystępujemy do dzieła

Nie jest to trudne, a przy tym uzyskamy lepszy efekt i żywotność takich lampek jest o wiele większa niż chińskich LED-ów, które udają, że świecą, po czym padają i już zupełnie nie świecą.

Czego będziemy potrzebować.

1. Samych diod. Tu poradnik na diody LED FLUX 4 chips. Są w kolorach ciepłym, neutralnym oraz zimnym. Ja lubię 4-chipowe ciepłe (właśnie z nich robiłem te lampki) oraz neutralne. Nie przepadam za zimnymi. Kupuję diody z soczewką, bo ładniej świecą (soczewka wzmacnia światło).
2. Rezystorów z zakresu 20 - 33 ohm 2W, oraz z zakresu 120 - 133 ohm 2W i jak masz ściemniacz to dodatkowo 385 ohm 2W.
3. Płytka cyfronika UM 25
4. Lutownica, cyna, pistolet do kleju na gorąco, sam klej, miniwiertarka z zestawem akcesoriów.

I to wszystko.


Zatem startujemy

Każda dioda świeci podpięta tylko w jedną stronę, czyli ma plus i minus (anodę i katodę) i tylko dobrze podłączona będzie świecić. W tych diodach minus jest na nóżkach z radiatorem, a plus na cieniutkich nóżkach. Ja wkładam diody w szereg, czyli łączę plusy z minusami - dokładnie tak, jak na zdjęciu. Gdy tak połączysz - lampka będzie świecić.

Kliknij i zobacz więcej!

Po pierwsze wymierzamy płytkę - u mnie było 2 lampki po 8 diod (2x4), dwie po 6 i dwie po 3 diody. Zakładamy tarczkę tnącą na wiertarkę i jedziemy z tematem:
Kliknij i zobacz więcej!

Następnie, jak już mamy wszystko pocięte, zmieniamy końcówkę na ścierną i szlifujemy.
Kliknij i zobacz więcej!

Produkt finalny - zaokrąglam rogi, by ładniej to wyglądało i nie raniło ostrymi kantami.
Kliknij i zobacz więcej!

Szykujemy diody:
Kliknij i zobacz więcej!

Wkładamy je tak, jak tłumaczyłem powyżej. Ja sobie pomogłem papierową taśmą - nakleiłem ją klejem do góry, wywijając jej rogi i przyklejając do blatu.
Kliknij i zobacz więcej!

Lutujemy dotąd, aż zlutujemy wszystko.
Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!

Następnie powracamy do tarczy tnącej i musimy się pozbyć niepotrzebnych ścieżek, gdyż do tej pory było wszystko na zwarciu.
Kliknij i zobacz więcej!

Wycinamy tylko to, co jest na zdjęciu, czyli przerywamy ścieżki pomiędzy plusem a minusem diody! Szlifujemy pod diodą, a nie pomiędzy diodami. Plusy i minusy sąsiednich diod muszą być połączone!
Kliknij i zobacz więcej!

A co, gdy mamy miejsce na 4 LED-y na płytce 2x2? Na to też znalazłem sposób. Przypatrz się zdjęciu poniżej. Wyjaśniłem, jak połączyłem diody. Od góry z prawej jest złącze plusowe, po lewej są spięte plusy i minusy, a na dole po prawej przyłącze na rezystor 20 - 33 ohm.

Kliknij i zobacz więcej!

Opis poglądowy co gdzie i jak w tej lampce. Wygląda ona tak jakbyśmy rozcięli lampkę szeregową 4 LED i zawinęli ją wzdłuż jednej krawędzi. (Bardziej obrazowo - łamiemy paluszek obojętnie słony czy z makiem lub sezamem i zawijamy go tak, że z jednej strony mamy jego końce, a z drugiej przełamany środek).


Kliknij i zobacz więcej!

Bierzemy rezystory. Dlaczego aż 2 waty? By się lampka nie grzała. W takiej konfiguracji podpięta pod 15 V i zapalona na 15 godzin miała temperaturę 38 stopni. Czyli ledwo ciepła.
Kliknij i zobacz więcej!

Przygotowujemy lampki - tu plusy są po lewej, minusy po prawej. Jak widać zrobiłem wspólny plus dla obu rzędów, a minusy pozostawiłem osobno.
Kliknij i zobacz więcej!

Lutujemy rezystory - ja lutuję do minusów - bo tak sobie wymyśliłem. Do szeregu 4 diod daję rezystor z zakresu 20 - 33 ohm, do 3 diod: 120 - 133 ohm.
Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

Po przylutowaniu łączymy drugie nóżki rezystorów. Widok lampek z zawiniętymi nóżkami.
Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

W przypadku gdy masz automat ściemniający, aby uniknąć żarzenia pomiędzy plus a minusy połączonych rezystorów musisz wlutować rezystor 385 ohm 2W. Czyli bezczelnie zewrzeć plus z minusem. Nie bój się - nic złego się nie stanie, a rezystor się nie będzie grzać. Prąd popłynie przez diody, a tylko te małe prądy, które powodują żarzenie, po zamknięciu autka wytracą się na rezystorze 385 ohm. Czyli jak lampka się żarzy - koniecznie dolutuj taki rezystor. W zasadzie można powiedzieć, że w każdym aucie wyprodukowanym po roku 1995 (posiadającym ściemniacz) rezystor jest konieczny.

Szykujemy kabelki
Kliknij i zobacz więcej!

I lutujemy - diodę do ściemniacza (385 ohm 2W) lutujesz pomiędzy czerwony i czarny kabelek - tu nie była potrzebna. Ten rezystor także powoduje niewywalanie błędów żarówek w przypadku, jak wpinasz lampki w CAN bus (podświetlenie rejestracji), gdzie jest kontrola przepalenia żarówki, a także powoduje to, że lampki się nie żarzą.
Kliknij i zobacz więcej!

No i w końcu sprawdzamy, czy świeci. Świeci, i to jak! Dla porównania dałem diodę jasną białą 3 mm, taką jakie są wkładane w żarówkach rurkowych dostępnych w sprzedaży. Ot, małe porównanie jasności.
Kliknij i zobacz więcej!

No i kosmetyka - bierzemy pistolet z klejem na gorąco:
Kliknij i zobacz więcej!

I oklejamy lampki, izolując je. Ja oklejam wszystkie metalowe części - by nie doprowadzić do zwarć. Lampka się nie grzeje, więc wytrzyma sporo. I tyle, gotowe. Finito.
Kliknij i zobacz więcej!

I przykłady moich wykonań

Pierwsze zdjęcie w artykule Passat CC - diody białe ciepłe. Poniżej - diody białe ciepłe Passat B5.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Renault Laguna II - diody białe neutralne i dodatkowo licznik i konsola diody niebieskie.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Passat B5 - diody białe neutralne.

Kliknij i zobacz więcej!


Renault Megane - diody białe neutralne i dodatkowo przerobione podświetlenie zegarów i konsoli z pomarańczowego na biało - czerwone. Dlaczego to przerobiłem? Bo chciałem, by auto było wyjątkowe.

Kliknij i zobacz więcej!




Renault Laguna II - podświetlenie rejestracji. Działa bezawaryjnie 5 lat.

Kliknij i zobacz więcej!

Jest to poradnik mojego autorstwa - kopiowanie tylko z podaniem źródła. W artykule wykorzystałem fotografie mojego autorstwa, przedstawiające moje wykonania oświetlenia na różnych samochodach.

I proszę - nie piszcie mi czy komuś jeszcze zrobię takie oświetlenie. Nie zrobię - nie mam na to czasu. Przekazałem tu całą swoją wiedzę.

A jeśli mało Ci motoryzacji - to zapraszam na Motokillera:

232
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Będziesz zazdrościć jej tej pracy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu 19 gadżetów, które przydadzą się każdemu z nas
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu 10 niezwykle użytecznych kieszonkowych gadżetów
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Dziwne i czasem chore rzeczy, które naprawdę istnieją V
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Matką roku na pewno nie zostanie, aczkolwiek jej metody wychowawcze są odważne
Przejdź do artykułu Dwa modele Nokii, za którymi bardzo tęsknimy

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą